• BITCOIN/TL
  2143881,478
  % -1,57
 • ETHEREUM/TL
  112695
  % -4,83
 • RIPPLE/TL
  16.3
  % 1,98
 • BITCOIN CASH/TL
  13246.05,290
  % -4,80
 • LITECOIN/TL
  2436.42
  % -5,65
 • BNB/TL
  19458.54
  % -2,40
 • EOS/TL
  19.17
  % -9,69
 • TETHER/TL
  32.81
  % 0,10

İran’dan Tarihi Bitcoin Gelişmesi

İran’dan Tarihi Bitcoin Gelişmesi

İran ABD tarafından yapılan yaptırım ve ambargolar ile uğraşırken son dönemde kripto para piyasasına yönelik ciddi adımlar atıyor.

Bundan yıllar önce başta BTC olmak üzere kripto para piyasasının tüm dünya geneline yayılacağı ve geleceğin en önemli yatırım enstrümanlarından biri olacağı iddiasında bulunsa idi bunu kimse ciddiye almazdı. Bu anlamda İran bu hafta kullanıma açacağı yeni Bitcoin ATM’si ile dikkat çekti. Belki birçok ülkede yüzlerce BTC ATM’si bulunsa da bu İran için bir ilk olma özelliği gösteriyor.

İran vatandaşlarının bu ATM’yi kullanması ile birlikte ülkede uzun vadede kripto para piyasasının popülerliğini daha da artacağı ifade ediliyor. Özellikle ABD tarafından yapılan engelleme ve ambargolar içerisinde kripto paraların İran devleti ve halkı için oldukça önemli bir alternatif olacağı düşünülüyor. Gelecek yıllar içerisinde başta Tahran olmak üzere bu ATM’lerin sayısının ciddi oranda arttırılması planlanıyor.

İran’da Bitcoin Yatırımlarının Popülerliği Sürekli Artıyor

ABD Başkanı Donald Trump tarafından  İran’a 2018’in başında beri uygulanan yaptırımlar son dönemde etkisini giderek arttırmış görünüyor. Bu yaptırımlar nedeniyle, birkaç İranlı kripto para birimleri kullanma noktasında hızlı ve güvenilir adımlar tığı görülüyor. Merkezileşmemiş oldukları için, kripto para birimleri bu tür durumlar için en güvenilir yatırım araçlarının en başında olduğu tüm dünyaca kabul ediliyor. Ne yazık ki yaptırımlar, kriptolarda bile daha önceden tahmin edilemeyen bazı sorunlara yol açtığı görülüyor.

Uzmanlara göre, dağıtık peer to peer ticareti ile insanlar, yaptırımları daha iyi aşmaya hazır olacak ve İran vatandaşlarının yaşamlarını daha özgürce yaşamalarına yardımcı olmak için Bitcoin ATM gibi ürünler kesinlikle önemli olacak. Bu sayede İran halkının bu yaptırımlardan daha az etkilenmesi amaçlanıyor.

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ