• BITCOIN
  383429,619
  % -6,92
 • ETHEREUM
  29565
  % -10,16
 • RIPPLE
  6.18
  % -5,56
 • BITCOIN CASH
  2109.4,729
  % -7,62
 • LITECOIN
  998.59
  % -5,77
 • BNB
  5169.84
  % -1,89
 • EOS
  23.41
  % -6,61
 • TETHER
  18.15
  % 0,25

İran’da Eylül Sonuna Kadar Bitcoin Madenciliği Yasaklandı

İran’da Eylül Sonuna Kadar Bitcoin Madenciliği Yasaklandı

Iran Front Page sitesindeki habere göre İran hükümeti, eylül ayı sonuna kadar ülkede bitcoin madenciliğini yasakladığını duyurdu.

Habere göre ülkenin cumhurbaşkanı Hassan Rouhani tarafından açıklanan bu yasak, ülkedeki bitcoin madenciliği faaliyetlerinin ulusal elektrik şebekesine yüklediği büyük yük nedeniyle mecburiydi.

Rapora göre Ruhani, “Yetkili kripto para madenciliği çok fazla elektrik tüketmiyor ve sadece 300 megawatt’a ihtiyaç duyuyor” dedi.

İran, bitcoin madencilerinin faaliyet göstermesi için hükümetten yetki almasını şart koşuyor, bu da ortaya çıkan BTC’yi nasıl kullanabileceklerine dair kısıtlamalar getiriyor. Rapora göre Ruhani, hem yaptırım uygulanmış hem de onaylanmamış madencilerin kullandığı güç nedeniyle tüm bitcoin madenciliği işlemlerini, yetkilendirilmiş olanlar da dahil olmak üzere yasakladı.

Rapor, İran’ın halihazırda yetkisiz yollarla faaliyet gösteren Bitcoin madencilerinin bu son yasak sırasında süreci yürütmesini nasıl durduracağını açıklamadı.

Nisan ayında, İran Merkez Bankası, ülkedeki lisanslı bankaların ve para değiştiricilerin ithalatı ödemek için resmi olarak yaptırım uygulanan madenciler tarafından çıkarılmış bitcoin’i kullanabileceğini açıkladı. Görünüşe göre hareket, ülkenin uluslararası yaptırımlarla karşı karşıya olduğu için geleneksel mali kontrollerin dışında faaliyet göstermesine izin vermek için yapıldı.

Bu, Ekim 2020’de ülkenin merkez bankasından, bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin sübvanse edilmiş enerji kullanılarak resmi olarak hükümet kontrolü altında çıkarılabilmesi ve ardından ithalatı finanse etmek için hükümete tedarik edilebilmesi için düzenlemelerini değiştirdiği duyurusunu takip etti. 

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ