• BITCOIN
  417782,416
  % -2,32
 • ETHEREUM
  33064
  % -3,08
 • RIPPLE
  11.56
  % -1,79
 • BITCOIN CASH
  10508.03,636
  % -5,44
 • LITECOIN
  2651.86
  % -4,41
 • BINANCE COIN
  4978.92
  % -2,63
 • EOS
  90.16
  % -4,85
 • TETHER
  8.47
  % 0,04

İran Bakanlığından Hükümete Bitcoin Madenciliğini Düzenleme Çağrısı

İran Bakanlığından Hükümete Bitcoin Madenciliğini Düzenleme Çağrısı

İran Bilgi ve İletişim Teknolojileri Bakanı Mohammad Javad Azari Jahromi, ülkedeki  Bitcoin madenciliği faaliyetlerine ilişkin bir düzenlemeye ihtiyaç duyulduğunu açıkladı . Haber, son zamanlarda artan madencilik faaliyetleri nedeniyle ülkenin enerji tüketiminde bir artış olduğunu vurgulayan yerel bir haber ajansı tarafından bildirildi.

Raporda, uzmanların İran’ın artan maden faaliyetlerini doğrudan Çin’in yeni kripto madenciliği yasağı ile ilişkilendirdiği belirtildi. Çin’in baskın madencilik kültürü temiz hidro enerjiyle güçlendirilirken, yeni battaniye yasağı madencileri coğrafi olarak komşu ülkelerde yasal barınak kurmaya zorladı. Kripto para madencilerinin İran’a ilgisinin ardındaki ana nedenlerden biri, enerjiye daha ucuz erişim ve hükümet düzenlemelerinin bulunmaması. Dahası, Çin’in kripto patlaması, şu anda Çin’deki kripto toplumu için en büyük tehdit olan hükümet müdahalesinin olmamasından da kaynaklandı.

Çin’in durgunluğunu artıran  İran, bu madencilerin ihtiyaçlarına cevap veriyor gibi gözüküyor, çünkü endüstriyel enerjinin her kilowatt’ı 9 ila 10 centlik ucuz bir fiyatla geliyor. Buna karşılık, aynı enerji birimi birçok Avrupa ülkesinde yaklaşık 20 cent’e mal olabilir. Enerji fiyatlarındaki fark, İran’ın büyük gaz rezervleri ve ülke içindeki var olmayan iklim düzenlemelerinden kaynaklanıyor.

Bilgi ve İletişim Teknolojileri Bakanı Azari Jahromi;

“İran Enerji Bakanlığı tarafından yapılan tahminler, ülkenin gücünün 700 megawatt’ının madencilik için kullanıldığını gösteriyor. Bu sıradan insanların haklarını ihlal ediyor. ”

Ve diğer bir hususa değinen Bakan, madencilik cihazlarının Çin’den kaçak olarak ülkeye getirildiğini söyledi.

İranlı Milletvekilleri Kripto Tasarısı İstiyor

Elektrik tüketimindeki ani dalgalanma birçok milletvekilinin parlamentoda bir kripto faturası istemesini sağladı. İran parlamentosunun ekonomik komitesinin bir üyesi olan Ali Ekber Karimi, ülkede bir kripto faturasına ihtiyaç duyulduğunu vurguladı. Şimdilik tasarı, milletvekillerinin bu kripto madenciliği operasyonları için güç tüketimi maliyetini belirlemelerine yardımcı olma amaçlı