• BITCOIN
  488585,296
  % 0,66
 • ETHEREUM
  31898
  % -1,51
 • RIPPLE
  6.68
  % 0,93
 • BITCOIN CASH
  3124.19,512
  % -1,62
 • LITECOIN
  1115.43
  % -2,42
 • BNB
  5371.65
  % -0,39
 • EOS
  21.77
  % -0,84
 • TETHER
  16.37
  % 1,45

IMF Başkanından Dijital Para Birimleri Hakkında Olumlu Açıklama

IMF Başkanından Dijital Para Birimleri Hakkında Olumlu Açıklama

Uluslararası Para Fonu (IMF) genel müdürü, kripto varlıklarının ve sabit paraların özel biçimlerine rakip olmak için “ihtiyatlı bir şekilde tasarlanmış” bir merkez bankası dijital para birimi çağrısında bulundu.

Geçen hafta bir röportajda Kristalina Georgieva , “CBDC’ler sorumlu bir şekilde tasarlanırsa, potansiyel olarak daha fazla esneklik sunabilirler” dedi. Ancak, bu tür para birimlerinin belirli durumlarda faydaları olsa da riskleri olduğunu kabul ederek sözlerine devam etti.

IMF Genel Müdürü Kristalina Georgieva, Washington DC’deki Atlantic Council’de bir dinleyici kitlesi önünde yaptığı konuşmada, paranın, kripto para biriminin ve merkez bankası dijital para birimlerinin geleceği, IMF Genel Müdürü Kristalina Georgieva’nın elindeki konuydu.

Merkez bankaları dijital para birimleriyle deneme aşamasındalar, ancak hala erken. Bu yeni teknolojinin bizi ne kadar ileri götüreceğini veya ne kadar hızlı götürebileceğini bilmiyoruz.

Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) fikri son zamanlarda ivme kazanıyor – yalnızca düşük enflasyon oranları ve ülkeler arasında artan parasal istikrar potansiyeli nedeniyle değil; ama aynı zamanda, gelecekte neler olabileceğine bakan yatırımcılar arasında güçlü bir ilgi gösteren dünya çapındaki finans sektörlerindeki son gelişmeler nedeniyle.

IMF Genel Müdürü Georgieva şunları söyledi;

CBDC’ler ihtiyatlı bir şekilde tasarlanırsa, potansiyel olarak daha fazla esneklik, daha fazla güvenlik ve daha fazla kullanılabilirlik sunabilirler. Ek olarak, özel dijital para biçimlerinden daha düşük maliyetler. Doğal olarak değişken olan desteklenmemiş kripto varlıklarıyla karşılaştırıldığında durum açıkça böyledir. Ve daha iyi yönetilen ve düzenlenmiş sabit paralar bile, istikrarlı ve iyi tasarlanmış bir merkez bankası dijital para birimiyle tam olarak eşleşmeyebilir.

 

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ