• BITCOIN/TL
  2131958,606
  % -6,18
 • ETHEREUM/TL
  102209
  % -9,93
 • RIPPLE/TL
  17.2
  % -12,40
 • BITCOIN CASH/TL
  16911.53,571
  % -14,55
 • LITECOIN/TL
  2700.92
  % -15,20
 • BNB/TL
  18473.94
  % -6,38
 • EOS/TL
  28.82
  % -20,14
 • TETHER/TL
  32.35
  % 0,07

Holochain ve Blockchain Arasındaki Fark ve Holo Ağının Avantajları

Holochain ve Blockchain Arasındaki Fark ve Holo Ağının Avantajları

Holo (HOT) olarak bilinen kripto para tüm kripto paralar arasında 39.sırada yer alıyor. Toplam 157.600.456 Dolar piyasa hacmi ile son günlerin en popüler kripto paraları arasında yer alıyor.

Holochain projesi, HOT token ve Holoport ne işe yarıyor, neler vadediyor?

Holo’nun tanıtım videosunda belirttiklerine göre “İnternet bozuldu” deniliyor.  Ve mevcut internet sistemini baştan dizayn etmek için yola çıktıklarını savunuyorlar.

“Mevcut kullandığımız internet merkezi sunucular ve kurumlar tarafından yönetiliyor. Korsanlığa karşı savunmasız. Kullanıcılar, kendi verilerinin kontrolüne sahip olmalı.”

HOLO, kullanıcıları sadece dApps oluşturmak veya ekosisteminde içerik paylaşmak için teşvik etmek yerine aslında “interneti yeniden kurmak” için farklı olarak neler yapıyor?

Holochain Nedir?

HOLO projesinin bel kemiği aslında Holochain‘dir. Şirket bunun blockchain teknolojisinden daha iyi bir performans sergileyebileceğini ve sınırsız ölçeklenebileceğini iddia ediyor.

Holochain, merkezi sunucularda çalışmak yerine eşler arası çalışan bir bilgisayar ağıdır.

Yani, odaklanma, blok zinciri üzerinde değil, ağ üzerindedir.  Aslında, kurucu ortakları – Eric Harris-Braun ve Arthur Brock – Holochain’in artık sadece bir blok zinciri değil blok zincir teknolojisinden daha üstün olduğuna inanıyor. Kullanıcılarının sahip olduğu ve çalıştırdığı dağıtılmış bir bulut sistemi olarak adlandırılıyor.

Hesaplama gücü sağlamak için HOLO kripto para birimine katılan ve kazanan kullanıcı sayısında bir sınır olmadığından, aynı zamanda kaç tane dApp barındırılabileceği konusunda da bir sınır yoktur.

HOLO, aracıların yerini, kullanıcıların kendi cihazlarındaki yedek hesaplama gücünü kullanarak ve böylece kullanıcılar tarafından çalıştırılan bir bulut yaratan eşler arası web uygulamaları sunar.

Sadece dosya barındırma yerine, “Facebook ölçeğine kadar küçük ve büyük dağıtılmış kripto uygulamaları hakkında konuşuyoruz” diyorlar.

En azından amaç bu. HOLO, yeni bir internet yaratmada başarılı olmak için ağına daha fazla katkıda bulunacak insana ihtiyaç duyuyor. Bu projenin gerçek manada başarılı olabilmesi için yüzbinlerce belki de milyonlarca insanın Holo ağına katılması gerekeceğini düşünüyoruz. Çünkü ne kadar fazla katılımcı olursa bulut genişliği o kadar fazla olur ve içinde barındırılacak oyun, web sitesi, vb. sayısı fazla olur.

Holo (HOT) almak için buradaki linkten Coinzo borsasına üye olabilirsiniz. Günlük 10 Milyon dolardan fazla işlem hacmine sahip borsada alım satım işlemleri hızlıca yapılabiliyor. (Grafik, stoplu emir girme seçenekleri de mevcut.)

Merkezi olmayan (Blockchain) ve dağıtılmış ağ (Holochain) arasındaki fark nedir?

Holochain, ademi merkeziyetçi olmaktan ziyade dağınık bilgisayarlara odaklanır, peki aradaki fark nedir?

Ana fark, blok zincirin nasıl işlendiği ile ilgilidir. Her düğümün tüm zinciri işlemesi gereken Ethereum gibi merkezi olmayan bir ağ örneğini ele alalım. Bu, güvenlik için mükemmeldir, ancak çeviklik, hız veya ölçeklenebilirlik için çok iyi değildir.

Dağıtım, tüm zincirin işlenmesi gereğini ortadan kaldırır, ancak fikir birliği mekanizmasına ihtiyaç duymadan sınırsız bilgisayarlar aracılığıyla veri bütünlüğünü korur.

Dağıtım, ölçeklendirme için, EOS gibi anne / çocuk ağları gibi ölçeklendirme için bir Layer-2 konsepti gibi daha fazla çalışarak ölçeklenebilirlik meselesini çözer. Bu, PoW, PoS ve aslında madencilik olmadığı anlamına gelir.

Bu konsept dağıtılmış uygulamaları kademesiz olarak daha hızlı ve daha verimli hale getirmelidir. Bu, özellikle video oyunları gibi, saniyenin her kesiminin önemli olduğu uygulamalara çekici geliyor.

Holo (HOT) Nedir?

HOLO, Mart 2018’de yaptığı ICO’dan bu yana uzun bir yol kat etti ve içinde ERC-20 belirteçleri (Ethereum ile uyumlu) olarak 25 milyar adet HOT ‘u piyasaya arz etti. Ardından arz adeti 133 Milyar adet HOT’a yükseltildi. %75’i direk halka arz satışı olarak, geri kalan %25’i holochain ağına katılanlar için ve sistem geliştirilmesinde kullanılacak.

HOLO, 157.600.456 Dolar piyasa değerine sahip ve ERC-20 uyumlu birçok cüzdan tarafından desteklenmektedir.

Holofuel olarak değişmekle birlikte, kullanıcılar barındırma hizmetleri için HOLO Token alırlar. Kullanıcılar ağa katılmak istediğinde bir HoloPort satın almaları gerekir veya kendi bilgisayarlarına yükleyecekleri holochain yazılımını kullanabilirler. Ağa katılan katılımcılar da Holofuel kazanır. Holofuel, Holochain ağında barınacak ve HOT Token fiyatı ile birebir aynı olacak. Holofuel kazananlar bunu nakite dönüştürmek isterlerse aynı miktarda HOLO Token ile değiştirip borsalarda satabilir. (1 HOT = 1 Holofuel)

Bu yeni internette ev sahibi olmak için geliştirici olmanıza gerek yok. HoloPort’lar tak ve çalıştır şeklinde hazırlanıyor, bu nedenle talimatları izlemek yeterli oluyor. Dağıtılmış uygulamaların barındırılması gerektiğinde, HoloPort’unuz size Holofuel’i kazandıracak şekilde depolama ve işleme gücü sağlar.

Herkesin simge işlemlerini izlemek yerine, bu ana bilgisayar düğümleri kendi işlemlerini izler. Bu, bugünün dünyasında küçük bir satın alma işlemi yapmak için geçerli işlemlerin daha yansıtıcısıdır, her bir kullandığınız her faturanın her seri numarasına ihtiyacınız yoktur – sadece geçerli işlemin doğrulanması gerekir.

Holo, Dağıtılmış Ağ’ın Gelişimine Katkı Sağlar Mı?

Özellikle paylaşım ekonomisi, ağ örgüsü ve aracıların kesip çıkarıldığı alanlarda özellikle net kullanım durumları olan alanlarda kesinlikle mümkündür.

HOLO ayrıca Deloitte ve Mozilla şeklinde bazı sağlam destekçilerin yanı sıra büyük bir topluluk ve ileri görüşlü bir teknolojiye sahiptir.

Güçlü bir geliştirme ekibine sahipler ve fikir birliği ihtiyacını ortadan kaldırabilmek sadece blockchain teknolojisinin gelişimini değiştirebilir.

HOLO ekibinin ve bir çok insanın uzun vadede bu projeye inancı tam, fakat yukarıda da belirttiğimiz gibi Holochain ağının başarılı olması için ağa katılan sayısı oldukça yüksek olmalı ve süreklilik sağlamalı. Bunun içinde Holochain ekibi ağa katılanlara Holofuel dağıtarak ödüllendirecek. Holo fiyatı yükseldikçe kayda değer bir kazanç sağlama imkanı sunacak ve ağa katılım daha da artacaktır.

16 Sayfalık Holochain Raporu (12 Haziran 2019’da hazırlanmıştır)

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ