• BITCOIN/TL
  2180128,459
  % 0,04
 • ETHEREUM/TL
  114377
  % 1,16
 • RIPPLE/TL
  15.62
  % -0,51
 • BITCOIN CASH/TL
  14172.58,270
  % -1,50
 • LITECOIN/TL
  2590.56
  % 2,73
 • BNB/TL
  19679.01
  % 0,08
 • EOS/TL
  22.19
  % -0,15
 • TETHER/TL
  32.53
  % 0,73

Holochain Nedir ve Farkı Nelerdir?

Holochain Nedir ve Farkı Nelerdir?

Kripto para piyasasında görülen hareketlenmeler ile birlikte Holochain ile ilgili son dönemde oldukça iyimser haber ve verilerin geldiği görülüyor.

Holochain, geliştiricilere merkezi olmayan uygulamalar oluşturabilmeleri için bir çerçeve sağlıyor. Bu sayede veri merkezli Blockchain paradigmasını temsilci merkezli bir sisteme dönüştürmeyi anaç edinmen bir kripto para birimi olarak tanınıyor. Holochain’in sisteminde gerçek bir küresel uzlaşma sağlanamadığı görülüyor. Bu uzlaşma sağlamak yerine, ağda yer alan her bir temsilci esas itibari ile dağıtılmış bir karma tabloyla Blockchain’de sınırlı bir şekilde yönetilen ve saklanan özel bir çatal ortaya koyar.

Bu, ölçeklenme durumu sınırlarının yer almadığı ve Holochain’de barındırılan dApp’lerin geleneksel yapıya sahip Blockchain’lerden neredeyse her şeyden daha az imkanlarla daha fazlasını yapabileceği yönelik bir çalışma olarak kripto para piyasasında adlandırılıyor. Holochain şuan itibari ile 8,46 milyon dolarlık günlük hacmi ile kripto para piyasasında 46 sırada yer alıyor.

Holochain Farkı Nedir?

Geleneksel bir Blockchain uygulamasında bilgi dağıtılmış bir ağ üzerinden cryptographic hash yoluyla saklanmaktadır. Bu ağın her üyesi küresel bir fikir birliğine sahip bir yapı gösteriyor. Bu anlamda, her üye bağımsız olarak ağı bir bütün olarak doğrular ve bütünlüğünü koruma görevi üstleniyor. Fakat bu durum Blockchain teknolojisinin geleneksel teknolojiye göre önemli avantajlarından biri olarak gösteriliyor.

Tüm bu sağladığı avantajlar yanında, bu sistem bazı doğal zayıflıkları da bünyesinde barındırıyor. Blockchain’in tamamı ağın her bir üyesi tarafından doğrulanması gerektiğinden ölçeklenebilirlik sorunları ortaya sıklıkla çıkabiliyor. Kullanılan veri miktarı büyüdükçe herhangi bir zamanda Blockchain’de meydana gelebilecek saniye başına işlemlerin sınırı daha alt seviyede kalmasına neden oluyor. Bu, bazı kripto para işlemlerinin yani Bitcoin gibi uzun işlem sürelerine ve düşük limitlere sahip olmasının ana nende olarak görülüyor.

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ