• BITCOIN/TL
  2116482,380
  % 0,60
 • ETHEREUM/TL
  115433
  % 3,62
 • RIPPLE/TL
  16.05
  % 2,38
 • BITCOIN CASH/TL
  12674.21,749
  % 3,02
 • LITECOIN/TL
  2407.65
  % 3,37
 • BNB/TL
  19383.21
  % 2,51
 • EOS/TL
  18.61
  % 4,96
 • TETHER/TL
  32.53
  % -0,12

Hindistan’dan Beklenmedik Hamle

Hindistan’dan Beklenmedik Hamle

Kripto para piyasasının son derece olumsuz etkileyen gelişmeye göre önümüzdeki dönmemde Hindistan hükümeti kripto paraları ülkede tamamı ile yasaklayabilir.

25 Nisan tarihinde The Economic Times tarafından gerçekleştirilen habere göre, kripto para birimlerini tamamı ile yasak hale getirmeyi amaçlayan bir kanun taslağı, şu an itibari ile Hindistan hükümetinin çeşitli departmanlarında görüşüldüğü ve önümüzdeki dönemde bu yasa taslağının onaylanmasının kuvvetli bir ihtimal olduğu vurgulanıyor.

Yasaklana işle ilgili en güncel ve detaylı ayrıntıları paylaşan bir yetkili ise Kripto Paraların Yasaklanması ve Resmi Dijital Paraların Düzenlenmesi Tasarısı 2019 ”  isimli yasa taslağının görüşülmeye başlandığını aktardı. Söz konusu taslak birçok departmandan hızlı bir şekilde onay aldığı ve bu hızla onaylanması durumunda kısa sürede tamamı ile yasalaşabileceği ön görülüyor. İlgili kurumlar kripto para birimlerinin bütün türlerinin satışının, alımının ve piyasaya sürülmesinin Hindistan sınırları içerisinde tamamı ile yasaklanmasını talep ediyor.

Komite sadece kripto paraların eğil tüm dijital paraları da yasaklanması planlıyor. Komitenin dijital paraları da yasaklamayı planlamasının altında yatan en temel neden ise bu dijital paraların, kripto para birimleri gibi kara para aklamak için kullanıldığına inanması olarak gösteriliyor. Hindistan Kurumsal İlişkiler Bakanlığının konu hakkında yaptığı açıklamada kripto para birimlerinin ve bunları kapsayan dolandırıcılık durumlarının, ”saf yatırımcıları mağdur etmek için” çok sık kullanıldığını ve artık buna müsaade etmeyeceklerini ifade ediyorlar.

Hindistan’daki Gergin Bekleyiş Devam Ediyor

Hindistan’da 2018 yılının Nisan ayında Merkez Bankasının yayınladığı bir genelge ile ülkedeki finansal kurumların, kripto para borsalarına hizmet vermesini tamamen yasaklamıştı. Yaz döneminde tamamı ile uygulanmaya başlayan karar uyarınca kripto para piyasasını ülke içerisinde adeta son bulma noktasına geldiği görülüyor.

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ