• BITCOIN
  556266,635
  % -6,48
 • ETHEREUM
  37930
  % -4,65
 • RIPPLE
  9.64
  % -8,84
 • BITCOIN CASH
  5297.85,286
  % -10,32
 • LITECOIN
  1744.45
  % -5,72
 • BINANCE COIN
  4291.13
  % -7,09
 • EOS
  40
  % -13,19
 • TETHER
  9.48
  % 0,04

Güney Kore Kripto Para Kazançlarından Yüzde 20 Vergi Kesecek!

Güney Kore Kripto Para Kazançlarından Yüzde 20 Vergi Kesecek!

Güney Kore’nin değiştirilen gelir vergisi yasasına göre, kripto para birimi yatırımcıları dijital para birimlerinden elde edilen karlar üzerinden yüzde 20 vergi ödeyecek.

Kripto para birimleri güç kazanmaya ve normal varlık sınıflarının özelliklerini kapsamaya devam ederken, hükümetler de aynı şekilde kripto para biriminden elde edilen sermaye kazançlarına vergiler koymaya devam ediyor. Güney Kore, kripto para kazançlarına vergi getiriyor. Ekonomi ve Maliye Bakanlığı, 2022 yılından itibaren kripto para birimi karları üzerinden vergi alacağını söyledi.

Yatırımcılar Kriptopara Kazançları Üzerinden Vergi Ödeyecek

Güney Kore hükümeti, birkaç  değerlendirmeden sonra kripto para birimi getirilerini vergilendirme önerisiyle devam ediyor. Yerel bir haber ajansı olan Yonhap, Aralık ayında Ulusal Meclis Planlama ve Finans komitesinin gelir vergisi kanunlarının ve bireysel tüketim vergisi kanunlarının değiştirilmesi konusunda görüştüğünü bildirdi.

Gelir düzenleme girişiminin bir parçası olarak, kripto para tüccarları ve yatırımcıları, bitcoin ve diğer kripto para birimlerinden 2,5 milyon won’un üzerinde (bugünkü döviz kurunda neredeyse 2300$) kazandıklarında yüzde 20 oranında vergi ödemesi yapmakla yükümlüdür. 2,5 milyon won’un altındaki kazançlar ise vergilendirilmeyecek. Yasanın başlangıçta bu yıl Ekim ayında uygulanması planlanmıştı, ancak son aşamada belirlenen tarih olan 2022’de yürürlüğe girecek.

Kripto para yatırımcıları kazançlarını bir gelir tablosu aracılığıyla bildirecek ve her yıl Mayıs ayında vergi ödeyecek.

Türkiye’de Kripto Para Kazançlarına Vergi Gelir Mi?

Bir çok ülkede kripto para kazançlarından vergi alınmaya başlarken ülkemizde alınmaması düşünülemez. Heleki kripto para ticaret hacminde Türkiye, dünya sıralamasında 4.sırada yer alıyorken. Türkiye’de günde 1 Milyar doların üzerinde kripto para ticaret hacmi oluyor. Avrupada ilk sırada ve dünyada 4.sıradayız. Son söylentilere göre Ekonomi yönetimi bu alanda vergilendirme üzerinde çalışmalara başladı. Fakat bunun en az 2022 yılını bulabileceğini söyleyebiliriz.

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Dünyanın en büyük ve en güvenilir borsası Binance'ye üye olmak için tıklayın.