• BITCOIN/TL
  1110823,405
  % 2,10
 • ETHEREUM/TL
  60744
  % 3,85
 • RIPPLE/TL
  17.71
  % 1,93
 • BITCOIN CASH/TL
  6480.09,337
  % 1,17
 • LITECOIN/TL
  2038.06
  % 1,77
 • BNB/TL
  6629.05
  % 1,07
 • EOS/TL
  19.71
  % 1,47
 • TETHER/TL
  28.98
  % 0,42

Grin Coin Nedir?

Grin Coin Nedir?

Kripto para piyasasında son dönemde görülen hareketlenme ile birlikte son dönemde adından söz ettirmeye başlayan coinlerden birisi de Grin Coin olmuştur.

Grin Coin; gizlilik, takas edilebilme özelliği ve ölçeklenebilirliği en süt seviyede ortaya çıkarabilmek adına tasarlanan MimbleWimble’ın uygulandığı bir kripto para olarak ön plana çıkıyor. Grin’in teknik avantajları MimbleWimble’ın prensipleriyle büyük ölçüde ortaya çıkıyor. Bu sebeple Grin’i daha iyi anlamak için fikir birliği ve para politikası gibi bileşenlere en iyi şekilde analiz etmek gerekiyor.

Grin, MimbleWimble’ın gizlilik ve takas edilebilirlik özelliklerini en iyi şekilde ortaya koyan; adreslerin yer almadığı, işlem miktarlarının ve işlemlerin tüm aracı bilgileri kaldırarak tam anlamıyla üst düzey güvenlik ve gizliliği ortaya koyuyor. Bununla birlikte Grin’deki MimbleWimble benzeri bloklar hiçbir işlem içermemekte ve blok, büyük bir işlem gibi bir görsellik sağlıyor. Burada girin işlem sayısından daha çok işlem yapan kişi sayısın temel alan bir sistem olarak ön plana çıkıyor.

Grin Coin Gizlilik Derecesi

MimbleWimble ile gerçekleştirilen tüm işlemler opak halde yapılıyor. Fakat bir adres bulunmamasına ve tutarların tamamen gizlenmesine rağmen işlemler yine de güvenli bir şekilde doğrulanıyor. MimbleWimble, sıfır toplamın doğrulanması aşaması ve özel anahtarlara sahip olunmasına yönelik olarak işlemleri gerçekleştirebilmek adına Eliptik Eğri Şifreleme özelliklerine dayanan bir yapıdadır.

MimbleWimble’da herhangi bir adres yer almıyor. Bunun yerine alıcının gönderene bir adres oluşturup gönderdiği iki cüzdan, veri alışverişinde kullanılması için yeterli oluyor. Bu verileri yalnızca katılımcılar görebiliyor ve dışarıdan tekrar görülmesi ve kullanılması söz konusu değil. Ayrıca cevirim içi olma zorunluluğu da yer almıyor. İşlemin doğrulanması güvenli bir şekilde sağlanırken ortada herhangi bir adres bulunmaması güvenliğin en süt düzeyde olmasını sağlıyor.

 

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ