• BITCOIN
  332045,675
  % -3,49
 • ETHEREUM
  20522
  % -6,37
 • RIPPLE
  7.2
  % -3,47
 • BITCOIN CASH
  5146.43,132
  % -4,62
 • LITECOIN
  1434.91
  % -4,37
 • BINANCE COIN
  3003.76
  % -4,78
 • EOS
  42.14
  % -5,32
 • TETHER
  8.61
  % 0,27

Fransa Devlet Bankasının Stabilcoin Korkusu

Fransa Devlet Bankasının Stabilcoin Korkusu

Bank of France başkanı, Avrupa’nın özel sektör küresel dijital varlıklarının yarattığı zorluklarla başa çıkmada başarısız olmayı göze alamayacağı konusunda uyardı. 

Beş AB hükümeti – Almanya, Fransa, İtalya, İspanya ve Hollanda, Avrupa Komisyonu’nun varlık destekli kripto varlıkları, özellikle de istikrarlı paralar (stabilcoin’ler) için düzenleme taslağı hazırlama niyetini destekledikleri bildirildi.

Beş hükümetin ortak bildirisinde, tüm yasal düzenleyici ve gözetim konuları ele alınmadan önce küresel stabilcoin’lerin AB’de faaliyet göstermesini önleme sözü verdikleri bildirildi. Komisyonun kripto varlıklarını düzenleme önerilerini bu ayın sonlarında ortaya koyması bekleniyor.

11 Eylül’de Bundesbank konferansında yaptığı konuşmada Banque de France Valisi François Villeroy de Galhau şunları söyledi:

“Biz Avrupa’da, önümüzdeki on yıllar boyunca mali egemenliğimizi etkileyecek ödemeler konusunda acil ve stratejik kararlar almamız gerekiyor.”

Villeroy de Galhau’nun görüşüne göre en yakın risk, küresel pazara girişlerinden yararlanan “Büyük Teknolojiler” in “özel finansal altyapılar ve” parasal “sistemler inşa edecek ve kendilerini ihraççı olarak konumlandıracaklarından kamusal parasal egemenlikle rekabet edecekleridir.

Villeroy de Galhau’ya göre, ödemelerdeki mevcut verimsizlikler, özellikle de sınır ötesi ödemeler, kamu-özel girişimleri yoluyla “köklerinden” ele alınmalıdır. Bunlar göz ardı edilirse, özel sektör küresel sabit paraları önce bu eksiklikleri giderecek ve böylece dijitalleştirilmiş ekonominin gelecekteki evrimi için gündemi belirleyecektir.  

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Dünyanın en büyük ve en güvenilir borsası Binance'ye üye olmak için tıklayın.