• BITCOIN/TL
  2085157,514
  % -4,60
 • ETHEREUM/TL
  99920
  % -5,21
 • RIPPLE/TL
  15.96
  % -7,85
 • BITCOIN CASH/TL
  15901.34,726
  % -4,61
 • LITECOIN/TL
  2556.37
  % -6,44
 • BNB/TL
  17952.44
  % -5,58
 • /TL
  %
 • TETHER/TL
  32.36
  % -0,02

Finlandiya’dan Kripto Para Yasası Onayı

Finlandiya’dan Kripto Para Yasası Onayı

Finlandiya hükümeti tarafından ülkede bundan sonra kripto para platformlarına lisans zorunluluğu getiren yasal onaylanarak yürürlüğe girdi.

Finlandiya  Başkanı tarafından yapılan resmi açıklama ile birlikte ülke içerisinde kripto para hizmeti veren borsalar, cüzdan platformlarını ve buna benzer diğer firmaları denetlemeyi sağlayacak olan yasanın onaylanarak yürürlüğe girdiği açıklandı. Yasanın uygulanmaya başlaması ile birlikte Finlandiya’da ve kripto para hizmeti sağlayan platformların ülkenin finansal regülatörü olan FSA‘dan lisans veya onay alması gerekecek. Bu onayı almayan ya da alamayan para ve borsalar ise derhal yasa çerçevesinde gerekli cezalar uygulanacağı açıklandı.

Kripto Para Piyasası Yasal Zemine Oturtuldu

Finlandiya Maliye Bakanı tarafından geçtiğimiz Cuma günü gerçekleştirilen duyuruda gerçekleştirilen yasal çalışma çerçevesinde Sanal Para Birimi Tedarikçileri Yasası’nı resmi olarak onaylandığı ve bundan böyle bu yasa çerçevesinde iş ve işlemlerin gerçekleştirileceği açıklandı. Fin-FSA lisanslaması hakkında yaptığı farklı bir açıklamada yasa kapsamına giren kurumların ”sanal para birimi borsa hizmetleri”, ”depolama ve cüzdan sağlayıcıları” ve ”sanal para birimi sağlayıcıları” olduğunu ve bunların bu lisanslama kurallarına kesinlikle uyması gerektiği açıklanmıştı.

Bu aşamanda ülke içerisinde hizmet vermek isteyen kripto para platformlarını dünyadaki diğer benzer uygulamaların olduğu Japonya veya New York içerisinde olduğu gibi devletin yetkili kurumundan lisans alması şartı aranacak. FSA’nın şart koştuğu koşullar arasında ise müşteri paralarının korunabilmesi ve depolanabilmesi, müşteri fonları ile borsa fonlarının ayrı tutulabilmesi, bütün kara para aklamayı önleme (AML) ile müşterini tanı (KYC) regülasyonlarına uyulması gibi oldukça detaylı hususlar yer alıyor. Finlandiya daha önce 2016 yılından beri yaptığı baskınlarda ele geçirdiği 2.000’den fazla Bitcoin (BTC) ile gündeme gelmişti. Bu anlamda Finlandiya hükümeti bu konuda oldukça dikkatli bir siyaset izliyor.

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ