• BITCOIN/TL
  2083542,269
  % -4,28
 • ETHEREUM/TL
  98313
  % -6,96
 • RIPPLE/TL
  15.69
  % -10,48
 • BITCOIN CASH/TL
  15647.56,669
  % -9,25
 • LITECOIN/TL
  2530.75
  % -8,72
 • BNB/TL
  17919.53
  % -6,66
 • /TL
  %
 • TETHER/TL
  32.43
  % 0,16

FATF, Kripto Para Borsalarına Kurallar Getirdi

FATF, Kripto Para Borsalarına Kurallar Getirdi

Yasadışı faaliyetler ve kara para aklama ile mücadele edebilmek için büyük uğraş içine giren uluslararası örgüt Finansal Eylem Görev Gücü (FATF), ülkemizin de içinde bulunduğu toplam 37 üye ülkeye kripto para alım satım borsalarının müşterileri için kişisel bilgilerini açıklaması gerektiğini işaret etti. Ancak bu durum sadece bir borsadan başka bir borsaya para aktarma işlemi esnasında geçerli olacaktır.

İlgili kural finans piyasasında yeni değil ve riskleri en aza indirebilmek için müşteri verilerinin değişimini yapan uluslararası bankalar için de aynı durum söz konusudur. Kripto borsaları her bir aktarım için gönderenin adı ve hesap numarası gibi bilgileri kaydederek işlemi yapması gerekiyor. Konu hakkında FATF, kuralların nasıl işlemesi gerektiği ile alakalı olarak bir öneri listesi yayınladı. Listede yer alan enteresan bölüm ise; fon gönderen kişiyi gizli tutabilecek birçok hizmetteki sınırlamalardır. Ayrıca kötü adamlar adı altındaki listeye girenlerin kesinlikle işlem yapmalarına onay verilmeyecektir.

Kurallara Uymayan Borsalar Kapatılacak

Eğer bazı ülkeler FATF tarafından alınan bu kurallara uymayı kabul etmezse, kuruluş tarafından kara listeye alınacak ve yatırımcılar açısından da toksik olma riski olacaktır. Buna en iyi örnek olarak İran’ı verebiliriz.

FAFT, kurallara karşı çıkan borsaların işlem yapmasının yasaklanacağını duyurdu. Dahası belgede, VASP’ın bununla ilgili riskleri yönetmez ise Vasp’ın bu gibi eylemlere katılım göstermesine onay verilmemelidir diye yazılmıştır. 2018 yılının eylül ayında ilk defa FATF, kara para aklama ve terörü engellemek için kripto borsalarına bazı kurallar getirme fikrini dile getirmişti.

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ