• BITCOIN/TL
  1110408,167
  % 1,77
 • ETHEREUM/TL
  60424
  % 2,63
 • RIPPLE/TL
  17.61
  % 1,12
 • BITCOIN CASH/TL
  6478.09,687
  % 0,98
 • LITECOIN/TL
  2055.03
  % 2,46
 • BNB/TL
  6594.91
  % 0,06
 • EOS/TL
  19.73
  % 1,09
 • TETHER/TL
  28.93
  % 0,26

Faizde İndirimi için Sayılı Günler Kaldı

Faizde İndirimi için Sayılı Günler Kaldı

Dünya ekonomisinde yavaşlama işaretlerinin gelmesi ile beraber ilk başta Amerika Merkez Bankası olmak kaydıyla faiz indirimi furyası yeniden başladı. Şimdi tüm dikkatler Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’na döndü. Nisan ayında faizlerde değişiklik yapılmadığı Para Politikası Kurulu’na ait karar metninde şunlar yer aldı;

‘’İhtiyaç doğması durumunda ek olarak sıkılaştırma yapılması söz konusu olabilir’’ sözcükleri çıkartılarak piyasaya faiz indirimi yapılacağının işareti verildi. Para Politikası Kurulu (PPK), bu senenin dördüncü toplantısını yapacak.

Merkez Bankası Toplantı Yapacak

Analistler, bugün yapılacak olan toplantı doğrultusunda değişiklik yapılmasını bekliyor. Bu anlamda temmuz ayından itibaren ilk adımların atılacağı tahmin ediliyor. Analistler, eylül ve ekim aylarında enflasyonun tek hanelere gerileyebileceğini düşünüyor. Ancak bazı analistlere göre de Amerika’da geçtiğimiz günlerde açıklanan tarım dışı istihdam verisinden sonra FED’in bu yılın sonlarına dek iki tane faiz indirimi yapacağı beklentisini meydana getirdi.

Bugün Para Politikası Kurulu tarafından gerçekleştirilecek toplantıdan sonra indirim kararı alınması bekleniyor. Konu ile ilgili olarak GCM Yatırım Ekonomisti Enver Erkan şunları dile getirdi;

‘’Merkez bankaları yavaşlamaya karşı siper alan bir yaklaşım sergiliyor. Ekonomik gelişmelere destek vermek amacıyla Merkez Bankası’na faiz indirimi gerçekleştirme olanağı sunabilir. Enflasyonda yapılacak olan 1 puanın üstündeki azalış, aynı zamanda Merkez Bankasının temmuz ayından itibaren indirim yapmasının önünü açabilir’ ’diye açıkladı. Merkez Bankası tarafından yapılması beklenen faiz indirimi bugün netlik kazanacak.

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ