• BITCOIN/TL
  2081573,352
  % -0,52
 • ETHEREUM/TL
  102138
  % 2,00
 • RIPPLE/TL
  15.99
  % 0,19
 • BITCOIN CASH/TL
  16530.43,322
  % 3,17
 • LITECOIN/TL
  2545.44
  % -0,72
 • BNB/TL
  18185.87
  % 1,28
 • /TL
  %
 • TETHER/TL
  32.41
  % 0,05

Facebook Coin İçin 1 Milyar Dolar Aranıyor

Facebook Coin İçin 1 Milyar Dolar Aranıyor

Facebook tarafından kurulması planlanan Facebook Coin için çeşitli risk sermayesi şirketlerinden 1 milyar dolar aranıyor.

New York Times teknoloji muhabiri Nathaniel Popper, dün sosyal medya platformu Twitter üzerinden yaptığı bir paylaşımda, Facebook’un kripto parasını geliştirmek amacıyla çeşitli risk sermayesi şirketlerinden destek aradığına dair ifadeler kullandığı görülüyor. Popper, konuyu bilen kaynaklarına dayandırarak yaptığı paylaşımda, sosyal ağ devinin coin projesi için istediği yatırım tutarının 1 milyar dolar civarında olduğunu ifade etti.

Popper paylaşımının devamında ise “Blockchain projelerinin öne çıkan en büyük cazibe noktalarından birinin kişisel merkeziyetçilik olduğu düşünüldüğünde dış yatırımcılar, Facebook’un projeyi insan merkezli ve Facebook tarafından daha az kontrol edilen şekilde sunmasına büyük yardımları dokunabilir.” ifadelerini kullandığı görülüyor.

Döviz Sepetine Bağlı Sabit Bir Coin Projesi

NYT muhabiri Popper, projenin ise banka hesaplarında tutulan döviz sepetine bağlı bir sabit kripto para şeklinde olmasının düşünüldüğünü açıkladı. Facebook Coin söylentileri, ilk olarak geçtiğimiz yılın Aralık ayında Bloomberg’te yayınlanan bir haberle ortaya çıkmıştı. Bloomberg, daha sonra kripto paranın WhatsApp mesajlaşma servisinde para transferi için kullanılma olasılığının hayli yüksek olduğunu ve çoğunlukla Hindistan’daki havale pazarına odaklanacağını ifade etmişti.

2019 yılının Şubat ayında ise NYT, kripto paranın her ay 2.7 milyar kullanıcıya ulaşabilecek biçimde Facebook Messenger, WhatsApp ve İnstagram’da kullanılabilmesine yönelik çalışmaların devam ettiğini açıklamıştı. Anonim kaynaklara dayandırılan haberde NYT, projenin 50 kişiden oluşan bir mühendislik ekibi ile yürütüldüğünü ve Facebook’un kripto parasını listelemesi için kripto para borsalarıyla görüşme halinde olduğunu ifade etmişti. Son haberler ile birlikte gerekli kaynağın bulunması ile birlikte Facebook Coin’in 2019 yılı bitmeden piyasa sürülebileceği konuşuluyor.

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ