• BITCOIN/TL
  2097501,452
  % 1,22
 • ETHEREUM/TL
  102072
  % 2,85
 • RIPPLE/TL
  16.12
  % 2,02
 • BITCOIN CASH/TL
  16759.12,655
  % 7,01
 • LITECOIN/TL
  2568.5
  % 1,42
 • BNB/TL
  18320.74
  % 2,63
 • /TL
  %
 • TETHER/TL
  32.45
  % 0,30

Ethereum, Defi Çılgınlığının Altında Ezilecek Mi?

Ethereum, Defi Çılgınlığının Altında Ezilecek Mi?

DeFi’nin popülaritesi arttıkça, Ethereum gittikçe daha sıkışık hale geliyor. Bu gelecek için ne anlama geliyor?

Bu haftanın başlarında, Ethereum ağındaki işlemlerin onaylanmasından sorumlu olan ETH madencileri nakit para kazanıyordu. Zincir içi analiz firması Glassnode’a göre, ağdaki madenciler 1 Eylül’de yalnızca bir saat içinde 500.000 doların üzerinde para kazandı.

ETH’nin fiyatı yüzde on artarak 486 dolara yükseldiğinden muazzam miktarda ücret toplandı. Mitingin, Uniswap’in bir çatalı olan Sushiswap’in piyasaya sürülmesiyle ilgili olduğu düşünülüyor . (Uniswap, Ethereum’da iki akıllı sözleşme şeklinde var olan merkezi olmayan bir borsadır.)

Lansmanının ardından Sushisap, 24 saatin altında platformunda ‘kilitli’ olarak 1 milyar dolardan fazla toplam değere ulaştı.

Fiyat artışı ve Sushiswap’in başarısı Ethereum ekosistemi için olumlu şeyler gibi görünse de, mitinge eşlik eden ağ ücretlerinin akışı, ETH için giderek daha endişe verici bir soruna işaret ediyor.

SushiSwap (SUSHI) Projesi Nedir, Ne İşe Yarar?

İki yıl önce tanıtılan Uniswap, DeFi’ın temel taşı olarak biliniyor. Bununla yanı sıra, protokol dizaynları kendi başına bir standart haline geldi ve birçok proje mekaniğini üretmeye başladı. SushiSwap’in kurucu protokolü ise Uniswap protokol tasarımında bir sonraki aşama olarak varedildiğini söylüyor. SushiSwap'ın resmi Medium sayfasında yayınladıkları yazıya göre Uniswap’in temel tasarımı alınarak, bu tasarım üzerinde iyileştirmeler yapılarak, ilgili aktörlere daha çok yarar sağladığına inanılan topluluk özelliklerin de eklendiği vurgulanıyor. SushiSwap Protokol Haritası

İlgili İçerik

Ethereum, büyüyen DeFi ekosistemini desteklemek için yeterince ölçeklenebilir mi?

Aslında, ağ ücretlerinin artmasının nedeni Ethereum’un popülaritesiydi: ağ ne kadar çok kullanıcı ve protokol çekerse, ağ üzerinden o kadar çok işlem gönderilir. Ağda ne kadar çok trafik varsa o kadar sıkışık hale gelir; daha sıkışık hale geldikçe, ücretler artar ve işlem süreleri yavaşlar.

Bir dizi Ethereum kullanıcısı ve yorumcu, Ethereum’un merkezi olmayan finans (DeFi) sektörünün sürekli büyümesi için uygun bir platform olmayabileceğini söyleyerek ağdaki tıkanıklık hakkında endişelerini dile getirdi. Sonuçta, DeFi’nin 2020’deki patlayıcı büyümesinin çoğu Ethereum ağında gerçekleşti.

Bununla birlikte, aynı zamanda, Ethereum’un yaratıcısı Vitalik Buterin, Ethereum’un ölçeklenebilirlik sorunlarına ikinci katman çözümlerinin var olduğunu söylemişti.

Aynı zamanda Ethereum, teorik olarak ağın yüksek işlem seviyelerini yönetme yeteneğini geliştirmesi gereken bir yazılım güncellemesi olan ETH 2.0’ın lansmanına yavaş yavaş ilerliyor.

Bununla birlikte, herkes katman iki çözümün – ya da ETH 2.0’a geçişte ağın kendisinde yapılacak iyileştirmelerin – Ethereum’un ölçeklenebilirlik sorunlarını çözmek için yeterli olacağına inanmıyor.

 

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ