• BITCOIN/TL
  1941449,354
  % -0,97
 • ETHEREUM/TL
  106952
  % -0,81
 • RIPPLE/TL
  20.02
  % 6,18
 • BITCOIN CASH/TL
  14131.75,414
  % 42,63
 • LITECOIN/TL
  2883.89
  % 8,38
 • BNB/TL
  12836.52
  % 0,53
 • EOS/TL
  33.97
  % 20,00
 • TETHER/TL
  31.41
  % -0,04

Electrum Cüzdanından Milyonlarca Dolar Çalındı

Electrum Cüzdanından Milyonlarca Dolar Çalındı

Son dönemin en popüler kripto para cüzdanlarından olan Electrum’a yapılan saldırı sonucu milyonlarca dolarlık fonun çalındığı açıklandı.

Kripto para piyasasındaki en çok tercih edilen cüzdanlardan olan Electrum platformu şok bir saldırıya uğradı ve milyonlarca dolar fonun çalındığı duyuruldu. Ünlü Bitcoin cüzdanı tarafından yapılan açıklamada yapılan saldırı ile ilgili ayrıntıların paylaşıldığı görülüyor. Yapılan açıklamada kullanıcıların çok dikkatli olması gerektiğine yoğun bir vurgu yapılıyor.  Electrum hakkında daha önceden güvenlik konusu ile ilgili çeşitli analistler tarafından yorumlarda yapılmıştı.

Electrum Hack’lendi

Electrum ekibi tarafından cüzdanın resmi Twitter hesabı üzerinden gerçekleştirilen açıklama doğrultusunda, kamuoyu tarafından konuşulan bu saldırı ile ilgili tüm ayrıntılara yer veriliyor. Yetkililerin gerçekleştirdiği açıklama doğrultusunda cüzdanın sunucuları bir tür “hizmet engelleme saldırısının” gerçekleştirildiğine vurgu yapıldı. Yapılan açıklamanın devamında ise cüzdan çalışanlarının sorunun çözümü için anında ve oldukça profesyonel bir müdahale yaptıkları ifade ediliyor.

Söz konusu saldırı haberi ise kripto para topluluğunda kısa sürede yayıldı ve geniş bir kitle tarafından oldukça merak edildiği anlaşılıyor. Saldırı ile ilgili yürütülen çeşitli soruşturmaların ardından yaklaşık olarak 150 ile 300 binlik bir bot ağını kullanan saldırganların cüzdanı hedef aldığı bilgilerine ulaşıldı. Bu veriler ışığında saldırının oldukça detaylı bir şekilde planlanmış bir eylem olduğu ön görülüyor.

Milyon Dolarlar Çalındı

Electrum saldırısında çalınan toplam miktarın milyon dolarları geçtiği ifade ediliyor. Saldırıda kullanılan botların kendi Electrum sunucularını çalıştırdıkları ifade ediliyor. Kullanıcılardan birisi cüzdanını bu kötü amaçlı sunuculardan herhangi biri ile eşleştirdiğine, o kullanıcıya bir mesaj geliyor. Mesajda cüzdanın yeni bir versiyonunun geliştirildiği ve kullanıcının güncelleme yapması gerektiği ifadeleri yer alıyor. Kullanıcılar güncellemeyi gerçekleştirdiğinde ise aslında kişisel bilgilerini kendi elleriyle saldırganlara sunmuş oluyor.

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ