• BITCOIN/TL
  2085329,404
  % -4,13
 • ETHEREUM/TL
  99816
  % -4,72
 • RIPPLE/TL
  15.96
  % -6,91
 • BITCOIN CASH/TL
  15902.34,548
  % -2,91
 • LITECOIN/TL
  2545.05
  % -5,51
 • BNB/TL
  17905.05
  % -5,05
 • /TL
  %
 • TETHER/TL
  32.37
  % 0,04

Ekonomik Veriler Geldikçe Küresel Enflasyon Tehlikesi Büyüyor

Ekonomik Veriler Geldikçe Küresel Enflasyon Tehlikesi Büyüyor

Yıllarca Federal Rezerv’in hedefinin altına düştükten sonra, enflasyon oranı son 12 ayda % 4,2’ye yükselerek 13 yılın en yüksek seviyesine çıktı. Bu arada, tüketici duyarlılığı düştü ve perakende satışlar durdu. 

Aylardır enflasyon korkularını küçümsemeye çalışan Fed, oranların birkaç yıldır% 2 hedefinin altında kaldığı göz önüne alındığında, bir süredir daha yüksek enflasyonu tolere etmeye istekli olduğunu söyledi. Fed geçen yıl faiz oranlarını neredeyse sıfıra indirdi ve devasa tahvil alımları yoluyla ekonomiye para akıtıyor ve merkez bankalarının yakın zamanda desteği geri çekmeye niyetli olduğuna dair bir işaret yok. 

Fed valisi Christopher Waller Perşembe günü yaptığı konuşmada, “Ekonomi yırtılıyor, çetecilere gidiyor” dedi. 

Waller, Fed’in % 2’lik sürekli enflasyon ve tam hedeflerine atıfta bulunarak, “Paket servisi, çift görevli hedeflerimize yönelik önemli bir ilerleme kaydettiğimizi net bir şekilde görmeden önce birkaç aylık verileri daha görmemiz gerektiğidir” dedi.

Fed enflasyon etkilerinin geçici olacağı konusunda ısrar ederken, Amerikalılar endişelenmeye devam ediyor. Çalışma İstatistikleri Bürosu verilerine göre, tüketici fiyatları Nisan ayında Mart ayına göre% 0,8 arttı. Federal harcamalar hala yüksek ve birçok işveren işsizlik yardımlarıyla rekabet edebilmek için maaşlarını artırıyor. 

Enflasyon üzerine yatırımcı bahisleri, 2013’ten bu yana en yüksek olan ve 2020’de% 1’in altında olan% 2,5’e yükseldi, ancak büyüme beklentileri yine de güçlü kalıyor. 

“Tahvil yatırımcıları arasında enflasyon beklentileri 2013’ten bu yana en yüksek seviyeye yükseldi, ancak aynı zamanda, yatırımcıların 1 yıllık ileriye dönük beklenen kazanç büyümesi, en az 1990’dan bu yana herhangi bir zamandan daha güçlü,” diyor yatırım stratejisti Jim Paulsen Leuthold Grubu, yakın tarihli bir notta. 

Michigan Üniversitesi’nin tüketici duyarlılığı endeksi Mayıs ayında Şubat ayından bu yana en düşük olan 82,8’e düştü. 88,3 ile pandeminin başlangıcından bu yana en yüksek okuma nisan ayında elde edildi. 

Ticaret Departmanından Cuma günü yayınlanan verilere göre , perakende satışlar Nisan ayında değişmedi ve Mart ayındaki yüksek seviyelerin teşvik edici çek harcamalarına bağlanabileceğine işaret etti . Ekonomistler, Mart ayındaki% 10.7’lik artıştan% 1’lik bir artış öngörmüştü. 

Perakende satış verileri, sağlık ve gıda satın alımları dahil olmak üzere mal ve hizmetlere yapılan tüketici harcamaları hakkındaki bilgileri kapsar. Amerikalı hane halkı, salgının başlangıcından bu yana fazladan 2,3 trilyon dolar tasarruf etti ve bu, önümüzdeki aylarda harcamaları desteklemeye yardımcı olacaktır. 

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ