• BITCOIN
  419307,543
  % -3,56
 • ETHEREUM
  33121
  % -5,10
 • RIPPLE
  12.59
  % 5,34
 • BITCOIN CASH
  10736.62,133
  % -6,08
 • LITECOIN
  2689.35
  % -5,07
 • BINANCE COIN
  5004.79
  % -2,73
 • EOS
  97.63
  % 1,03
 • TETHER
  8.49
  % -0,29

Edirne’de Kaçak Elektrik ile Bitcoin Madenciliği

Edirne’de Kaçak Elektrik ile Bitcoin Madenciliği

Yapılan ihbar ile birlikte Edirne’nin Meriç ilçesinin Kavaklı köyünde yaşayan birkaç kişinin, kaçak elektrik kullandığı tespit edildi. Polis ekipleri tarafından eve baskın yapılarak evde aramalar gerçekleşti. Evde, Bitcoin madenciliği amacı ile kurulan düzeneklere polis tarafından el konuldu. Ev sahibi hakkında da kaçak elektrik kullanmaktan hukuki işlem başlatıldı.

05 haziran çarşamba günü, polis ekipleri almış oldukları bir ihbar üzerine Uzunköprü Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan aldıkları arama kararı doğrultusunda Kavaklı köyündeki bir evde arama çalışmaları başlattı. Ekipler tarafından gerçekleştirilen aramanın sonucunda evin üst katının dışında yer alan trafodan kaçak kablo çekildiği saptandı. Buradan güç verilip bilgisayarlara bağlandığı, incelemelerin ardından da Bitcoin üretim düzeneğinin yer aldığı belirlendi.

Ekipler tarafından Bitcoin mining düzeneklerine el konulurken, gerçekleştirilen araştırmalar neticesinde üretim düzeneğini O.B isimli kişinin kurduğu ortaya çıktı. O.B adındaki şahısın Bandırma ilçesinde olduğu belirlendi ve ikamet sahibi kişi hakkında kaçak elektrik kullanmaktan işlem yapıldı. O.B adındaki şahıs hakkında da 5607 SKM suçundan inceleme başlatıldı.

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitcoin, üretim yani madencilik ismi verilen bir yöntem ile çıkarılır ve finansal transfer işlemlerini yapmak için kullanılır. Finansal işlemleri onaylayarak yeni Bitcoin üretimi sağlanır. Blockchain teknolojisi ile birlikte Bitcoin madenciliği işlemleri yapılır. Bitcoin madenciliği yapan kişilere miner adı verilir. Dünya genelinde Bitcoin madenciliği yapan kişilerin sayısında her geçen gün artış yaşanmaktadır. Bitcoin madenciliğini sadece şahıslar değil, birçok büyük şirketlerinde yaptığı bilinmektedir.