• BITCOIN
  377747,564
  % 3,97
 • ETHEREUM
  26543
  % 7,44
 • RIPPLE
  8.62
  % 10,87
 • BITCOIN CASH
  4701.54,369
  % 5,26
 • LITECOIN
  1385.1
  % 5,45
 • BINANCE COIN
  3255.31
  % 6,58
 • EOS
  37.09
  % 6,88
 • TETHER
  8.66
  % 0,26

Dubai Hükümetinden DubaiCoin Açıklaması

Dubai Hükümetinden DubaiCoin Açıklaması

Dubai hükümeti, Dubai’nin DubaiCoin olarak adlandırılan kendi kripto para birimini piyasaya sürdüğüne dair yaygın olarak dolaşan haberlerin bir aldatmaca olduğunu açıkladı.

Dubai hükümeti açıklamalarında; DubaiCoin adı altında insanların dolandırıldığı ve kişisel bilgilerini çalmak için tasarlanmış karmaşık bir kimlik avı dolandırıcılığı olduğuna yer verdi.

Olay nasıl başladı

24 Mayıs’ta PR Newswire’da, Dubai merkezli resmi bir blockchain firması gibi görünen ve DubaiCoin (DBIX) adında kendi parasına sahip olan Arabian Chain Technology adına sahte bir basın bülteni yayınlandı .

Şu anda yayından kaldırılmış olan sahte basın açıklaması, Dubai’nin “kendi dijital para birimini ürettiğini”  ve İnternet Arşivi’nde bulunan bir kaydın “hem şehrin kendisi hem de yetkili komisyoncular tarafından kontrol edileceğini” söyledi .

Yayında, DubaiCoin’in şehrin “De-Facto Dijital Para Birimi” olacağı iddia edildi.

Şuanda ilgili dolandırıcı web sitesine de artık erişilemiyor, ancak İnternet Arşivi’ndeki bir kayıt, insanların kripto paraya üç adımda yatırım yapabileceğini gösteriyor : İlk olarak, ad, e-posta adresi ve telefon numarası gibi ayrıntıları içeren bir formu doldurmaları istendi. Sonrasında sözde bir temsilci form dolduranları arıyordu ve yerel paralarını DubaiCoin (DBIX)’e çeviriyordu.

Haber hızla medyada yayıldı ve sadece HitBTC kripto borsasında listelenen ArabianChain Technology’nin gerçek DubaiCoin’inin (DBIX) fiyatı 24 saat içinde %1.000’den fazla artarak yaklaşık 1,50 dolar’a yükseldi. TradingView’e göre fiyat o zamandan beri keskin bir şekilde düştü ve kripto para şu anda 0,32 dolardan işlem görüyor.

Sahte DubaiCoin’e kaç kişinin yatırım yaptığı ise henüz belli değil, ancak Crypto.com’dan alınan verilere göre, gerçek DubaiCoin’in (hükümet destekli olmasa da) işlem hacmi son 24 saatte 592.000 dolar civarındaydı.

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Dünyanın en büyük ve en güvenilir borsası Binance'ye üye olmak için tıklayın.