• BITCOIN/TL
  2164125,741
  % -0,90
 • ETHEREUM/TL
  115593
  % -1,02
 • RIPPLE/TL
  16.39
  % 0,71
 • BITCOIN CASH/TL
  13599.65,100
  % -3,90
 • LITECOIN/TL
  2542.8
  % -2,66
 • BNB/TL
  19578.56
  % -1,57
 • EOS/TL
  20.56
  % -5,23
 • TETHER/TL
  32.84
  % 0,30

Dolandırıcılar Libra Adını Kullanarak Para Toplamaya Çalışıyor

Dolandırıcılar Libra Adını Kullanarak Para Toplamaya Çalışıyor

Facebook’un kirpto para projesinin ilk lansmanı daha geçen ay yapıldı. Ardından bunu fırsat bilen dolandırıcılar Libra adını kullanarak insanları kandırmaya çalışıyor. Digital Shadows adlı siber güvenlik takip şirketi Libra adında 100’den fazla sahte-yanıltıcı domain (alan adı) olduğunu söyledi.

Libra’nın tanıtılmasından beri hakkında araştırmalar yapan firma Digital Shadows, Libra Coin ve Calibra cüzdanı ile ilgili, bu marka isimlerini kullanan 100’ün üzerinde domain olduğunu açıkladı. Bu sitelerin bir çoğu Libra ve Calibra’nın orjinal sitesinin birebir kopyasını yaparak insanları dolandırma niyetinde olduğu görülüyor.

Cointelegraph’taki bir habere göre Digital Shadows’da istihbarat sorumlusu Alex Guirakhoo şunları söyledi “Libra veya ilgili resmi kaynaktan yapılan açıklamaları takip etmeyen insanları bu tarz sahte siteler kolayca tuzağa düşürebilir ve dolandırabilir.Çünkü dolandırıcılar birebir klon siteler oluşturup gerçek imajı verebiliyor. Bu konuda ise en önemli önlem internet kullanıcılarının uyanık olması olacaktır.”

Libra’nın Resmi Sitesinin Birebir Aynısını Yapıyorlar

Sahte alan adlarından en az altı tanesi Libra ve Calibra’nın birebir resmi sitesini klonladığı, kopyaladığı söyleniyor. Bu yüzden gerçeğinden ayırt etmek zor hale geliyor ve site “url”sine dikkat etmeyen kullanıcılar, dolandırıcıların bu tuzağına kolayca düşebiliyor. Bu noktada da internet kullanıcıları tarayıcının “url” kısmına çok dikkat etmeleri gerekiyor.

Digital Shadows araştırmalarına göre bazı sahte Libra siteleri, Ethereum karşılığında %25 bonus ile Libra vereceğini vaat ediyor. Henüz resmi olarak ön satışa bile sunulmamış olan Libra Coin, dolandırıcılar tarafından pazarlanmaya çalışılıyor. Bu durumda da kullanıcıların dikkat etmesi gereken nokta resmi kaynaktan haberleri takip etmeleri..

Bu sahte domainlerle ilgili Facebook veya Libra Birliğinden yapılan bir açıklama olmadı. Fakat dolandırıcılığa karşı bir uyarı yapmaları bu tarz işlerin az da olsa önüne geçebilir. En azından Libra takipçilerinin bilinçlenmesini sağlayabilir.

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ