• BITCOIN/TL
  2163757,347
  % -0,67
 • ETHEREUM/TL
  115745
  % -0,64
 • RIPPLE/TL
  16.33
  % 0,33
 • BITCOIN CASH/TL
  13609.74,465
  % -3,68
 • LITECOIN/TL
  2539.64
  % -2,31
 • BNB/TL
  19652.4
  % -1,01
 • EOS/TL
  20.49
  % -5,36
 • TETHER/TL
  32.82
  % 0,34

Dolandırıcılar İşbaşında: Hayali Libra Coin Satmaya Başladılar

Dolandırıcılar İşbaşında: Hayali Libra Coin Satmaya Başladılar

Facebook, dünyanın en büyük teknoloji devlerinden biri olarak biliniyor. Hatta dünyanın bazı yerlerinde, internet ile eş anlamlı olarak tanımlanıyor. Bu muazzam varlığı görünce, bazı dolandırıcılar para kazanmak için sahte web siteleriyle Libra meraklılarına hayali Coin satmaya çalışıyor.

Şimdiye kadar Libra, Facebook tarafından resmen başlatılmadı fakat tüm medyanın dikkatini çekti. Bu, bazı kıskanç yatırımcıların ve dolandırıcıların geçen hafta sonu sahte internet sitelerini başlatmasına sebep oldu. Bu korkunç web siteleri Libra hayranlarına ön satış adı altında hayali Libra satarak dolandırıcılık yaptığı ortaya çıktı. Facebook Calibra.com’un birebir aynısını yapan bir dolandırıcının olduğu söyleniyor. Site içeriği olarak normal bir kullanıcının bunu ayırt etmesi zor. Fakat bu tarz dolandırıcılıktan korunabilmek için aslında basit bir yol var. Tarayıcınızdaki adres çubuğunda yazan site adresine ve SSL sertifikasına bakmanız en önemli noktalardan biri.

Google ve Reddit’in sunduğu istatistiklere göre, çok sayıda yatırımcı daha önce henüz başlatılmamış olan tahmine göre seneye başlatılacak olan Libra’ya karşı çok ilgili. Çalışmalarına göre, insanlar BTC’nin Libra ile nasıl değiştirilebileceğini bilmek istiyorlar.

Bu sahte web siteleri kullanıcıyı Libra’nın gerçekte piyasaya çıkmasından önce çekmeye çalışıyor. Libra ticaretinde cazip bir bonus sunuyorlar. Oysaki orijinal web sayfasında Facebook, henüz satış öncesi veya bonus hakkında hiçbir şey açıklamadı.

Bu sahte web sitelerinin bazıları, 600 Libra için 2 Ethereum veya 800 Libra için 20 Ethereum almayı teklif ediyor.

Geçmişte Facebook, gelişmeleri için potansiyel bir tehdit oluşturan şirketleri satın aldı. Onları ikna etmek zor olan şirketler, kullandıkları teknikleri benimsemiş, söndürmüş ve geliştirmiştir. Şimdi birkaç sahte web sitesinin Libra’nın itibarını tehdit etmeye çalıştığı Facebook’un bu durumla nasıl başa çıktığını görmek ilginç.

Uzmanlara göre, sosyal medya şirketinin kripto para piyasasına girmesi dünya bankacılık sistemi için bir risk oluşturacak. Onlara göre, küresel politika yapıcılar mümkün olan en kısa sürede durumu ele almalıdır.

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ