• BITCOIN
  493927,746
  % 1,40
 • ETHEREUM
  17744.26
  % 2,15
 • RIPPLE
  11.36
  % 9,62
 • BITCOIN CASH
  5616.76,537
  % 2,02
 • LITECOIN
  2064.03
  % 3,18
 • BINANCE COIN
  4143.67
  % 8,98
 • EOS
  55.61
  % 4,49
 • TETHER
  8.17
  % 0,22

Dogecoin Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Dogecoin Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Kripto para piyasasında Elon Musk ile birlikte adından sıklıkla söz ettirmeye başlayan Dogecoin son dönemde büyük ilgi görüyor.

Dogecoin aslen bir şaka ve mizahi bir amaçla ortaya çıkmıştı. Amaç internette geniş popülerlik kazandıran komik görünümlü Shiba Inu köpeğine bir imada bulunmak olarak gösteriliyordu.  Oluşturulmasından bu yana, kripto para biriminin popülerliği ve değeri ise kimsenin beklemediği bir şekilde arttığı görülüyor. Kripto para biriminin birçok sadık hayranı ile yıllar içinde devasa bir topluluk olarak oldukça iyi seviyelere geldiği söylenebilir.

Topluluk, Dogecoin ile bazı akıl almaz aktivitelerde bulundular. Kripto para birimini kullanarak Jamaika kızak milli takımı için para toplamak amacıyla Soçi Kış Olimpiyatları’na gitmek, Kenya’nın kırsal kesiminde bir kuyu inşa etmek için içme suyuna erişim projesini finanse etmek gibi birçok sıra dışı ve oldukça ilgi gören organizasyonu yaptılar. Dogecoin’in şu anki piyasa değeri 250 milyon dolar düzeyinde olduğu görülüyor Kitlesel fonlama çalışmalarında kullanılmasından dolayı Dogecoin’in değerinin zamanla çok daha yukarılara çıkacağı ise birçok kripto para uzmanı tarafından ön görülüyor.

Dogecoin ‘nin Özellikleri

Dogecoin, esas itibari ile Litecoin’e dayanıyor. Yani Litecoin’de yapılan tüm değişiklik ve güncellemeler kripto para birimi için de aynı anda geçerli oluyor. Dogecoin hiçbir zaman Blockchain’de çığır açan bir teknoloji yaratmak için yola çıkmadığı görülüyor. Bunun yerine basit bir kripto para birimi işlem platformu olmayı amaç edindiği ön görülüyor.

Dogecoin, çok küçük işlem ücretleri ile düşük bir değerde kaldı ve bu, yatırım yapmak için beklemek yerine insanların gerçekten kullandıkları bir kripto parası olması anlamında oldukça işlevsel bir hale gelmesine nende oldu. DOGE, insanları internet üzerinden memnun oldukları için beğenilerini toplayan en popüler kripto para olarak görülüyor.