• BITCOIN/TL
  2163757,625
  % -0,67
 • ETHEREUM/TL
  115745
  % -0,64
 • RIPPLE/TL
  16.33
  % 0,33
 • BITCOIN CASH/TL
  13609.74,554
  % -3,68
 • LITECOIN/TL
  2539.64
  % -2,31
 • BNB/TL
  19652.4
  % -1,01
 • EOS/TL
  20.49
  % -5,36
 • TETHER/TL
  32.82
  % 0,34

Dash Nedir?

Dash Nedir?

Kripto para piyasasında sunduğu farklılık ve avantajlar sonucunda son dönemde ön plana çıkan kripto para birimlerinden birisi de Dash’tır.

2014 yılında piyasaya sürülmesi ile birlikte Dash kendine koyduğu ana amaç olan müşteri bilgilerini en üst seviyede korumak ve anonim olmak gibi oldukça ilgi gören hedefler seçtiği görülüyor. Kuruluşu itibari diğer kripto para birimlerinden farklı ve aykırı bir yapıya sahip olan Dash’in sürekli dalgalanmalara sahip olması bu özelliğinden kaynaklanıyor.

İlk çıktığında adı Darkcoin olan Dash daha sonra adını Digital Cash kelimelerinin birleşiminden oluşan Dash olarak ismini değiştirmiştir. Dash diğer kripto birimlerinden farklı olarak  merkezinde gizliliği barındıran ilk kripto para birimi olarak ön plana çıkıyor. Gizliliği ana ilke olarak kabul eden Dash’i ortaya çıkaranın kim olduğu hakkında kesin bilgiler yer almasa da tahminler genel olarak Evran Duffield’in üzerinde yoğunlaştığı görülüyor.

Dash’ın Bitcoin’den Farkı Nedir?

Dash bünyesinde luşturulan işlemleri ikiye ayırmasıyla Bitcoin’den büyük bir ayrılık gösteriyor. Bünyesindeki işlemleri Instantsend ve PrivateSend yani anlık işlemler ve özel işlemler olmak üzere 2 farklı yapıda ele alıyor. Bu sayede Dash ağında gerçekleşen işlemler gruplandırılıp hem işlemlerin birbirine karışması önlenirken işlemlerin daha hızlı yapılması sağlanıyor.

Bitcoin’in yönetimi Dash ile farklılık gösteriyor. Dash kullanıcı işlemlerini daha kolay bir hale getirmek amacıyla Masternode adını verdiği bir sistemi ortaya çıkardı. Genel yapı itibari ile yatırımcı olan bu Masternode’lar hem sistemin işleyişini sağlıyor hem de sistemden gelir elde edebiliyor. Yani Bitcoin’in den farklı olarak Dash kendisine yatırım yapacak ortakları kendi bünyesine katma işleminden sonra kaynak kesintilerini ortadan kaldırmayı ilke ediniyor. Bu sayede önemli bir gider kalemi ortadan kaldırılmış oluyor.

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ