• BITCOIN/TL
  2157712,130
  % -0,78
 • ETHEREUM/TL
  115635
  % -0,53
 • RIPPLE/TL
  16.37
  % 0,96
 • BITCOIN CASH/TL
  13589.42,649
  % -3,69
 • LITECOIN/TL
  2532.19
  % -2,30
 • BNB/TL
  19656.35
  % -0,75
 • EOS/TL
  20.45
  % -5,28
 • TETHER/TL
  32.81
  % 0,35

COVID-19 Krizi Kripto Devrimini Hızlandıracak

COVID-19 Krizi Kripto Devrimini Hızlandıracak

Dünya ülkeleri ve finans kurumları COVID-19 krizinin ardından eşi görülmemiş ekonomik kargaşadan kurtulmayı planladıkça, giderek daha fazla insan dijital varlıklara yöneliyor.

Kripto para biriminin koronavirüs krizi sırasındaki olağanüstü esnekliği, merkez bankalarının dijital para birimlerini entegre etme planlarına yeni bir güç kattı. Bu arada, genç nesil servet oluşturmanın alternatif bir yolu olarak kripto para birimini kucaklıyor. Tüm bunlar, giriş engelini azaltan yenilikçi platformlarla daha kolay hale getirildi.

Salgının ekonomik şokunun 2021 yılına kadar ortadan kaldırılmayacağı açıklandı. Hükümetler tarafından ulusal ekonomileri yeniden açmak için verilecek kararlar gelecekte çok hissedilecek.

ABD ve Avrupa’daki rekor işsizlik, mevcut sistemlerin karşılamak için mücadele ettiği zorlukları ortaya koyuyor: insanların hayatta kalmak, pazarları ve işletmeleri desteklemek ve talebi sürdürmek için yeterli güce sahip olmalarını sağlamak.

Bunu yapmak için paranın dağıtımı modernize edilmelidir. Korkunç derecede verimsiz bir bürokratik yama çalışmasıyla sunulan ABD teşvik paketi, eski, kırık bir sistemdeki kusurları vurguladı ve dijital dolar tartışmasını tekrar masaya getirdi. Bu arada, Çin’in kendi dijital Yuan’ı devam ediyor. UBI gibi teklifler, İspanya’da geçici olarak uygulamaya konulurken, dijital varlıkların karşılayabileceği kurumsal zorluklar da ortaya çıkar.

Gelecekteki finansal kriz şoklarına karşı korunmak için, geleceğin para sistemleri hızlı, verimli, ölçeklenebilir olmalı ve mümkünse ademi merkeziyetçi olmalıdır. Krizin en kötüsünü taşıyan genç nesil için, kripto para birimi topluluğu zaten işlerin nasıl yapılabileceğini gösteriyor.

 

Haklarından mahrum edilmişlerin umudu

CoinMarketCap’in yakın tarihli bir raporuna göre kripto para biriminin benimsenmesinin demografisi, 2020’nin ilk çeyreğinde dijital varlıklara artan ilgiyi gösteriyor. Daha da önemlisi, bu gençler arasında, kadınlar arasında ve ABD dışındaki bölgelerde, gelişmekte olan piyasalar olarak adlandırılır (genellikle istikrarsız para birimleriyle). En yüksek kullanıcı büyümesi Hindistan, Pakistan, Kolombiya, Kanada ve Nijerya’da gerçekleşti. Yunanistan ve Romanya kadınlarda en fazla büyüme kaydeden ülkeler oldu.

CoinMarketCap, platformundaki kadın kullanıcıların ilgisinde %43,24, genç yetişkinlerin ilgisinde ise %46 oranında bir büyüme bildirdi. Rapordan yapılan bir alıntıda, “18-24 yaş arası gençlik kullanıcı segmenti ile ilgili olarak, Okyanusya kıtası %152 ile en büyük yüzde sıçrayışı gördü, bunu %91,47 ile Afrika izledi.” Kısacası, mevcut dolar hakim olan sistemde geride kalan demografik veriler, kripto para biriminin özgürleştirici potansiyelini görüyor.

Neden olmasın ki? Küresel ekonomik ve sosyal sorunların giderek daha fazla farkında olan bir genç, doğal olarak büyükleri karşısında ana avantajlarına dönüşecek ve teknolojiye daha fazla güveniyorlar.

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ