• BITCOIN/TL
  2154695,536
  % -0,77
 • ETHEREUM/TL
  115194
  % -0,85
 • RIPPLE/TL
  16.38
  % 1,60
 • BITCOIN CASH/TL
  13571.89,653
  % -3,84
 • LITECOIN/TL
  2542.71
  % -2,40
 • BNB/TL
  19552.35
  % -1,16
 • EOS/TL
  20.59
  % -4,57
 • TETHER/TL
  32.75
  % 0,08

CoinMarketCap, Sahte İşlem Hacimlerine Karşı Yeni Yöntem Geliştirecek

CoinMarketCap, Sahte İşlem Hacimlerine Karşı Yeni Yöntem Geliştirecek

Kripto para piyasası veri kaynağı CoinMarketCap (CMC), sahte hacim oyununa karşı yeni bir sistem geliştirecek. Son zamanlarda yapılan bir araştırma raporuna göre bir çok borsa işlem hacmini gerçeğinden katlarca fazla gösterdiği ortaya çıkmıştı. Bu durum karşısında CMC’den talepte bulunan insanların sesini duyan CMC, twitter’dan yaptığı bir duyuru ile kullanıcıları sevindirdi.

CMC tartışmasız, Bitcoin (BTC) ve altcoin piyasaları için ve aynı zamanda kripto paraların işlem gördüğü borsalar için sektörün en iyi bilinen takip hizmet platformudur.

Bununla birlikte, geçen hafta, kripto para birimi endeks fonu sağlayıcısı Bitwise’in araştırması, CMC’nin neredeyse tamamen sahte hacim istatistiklerine ev sahipliği yaptığını iddia etti. Bu durum insanları kandırıyor ve yeni kullanıcı çekmek için kurulan kötü bir oyun.

Şimdi CMC, Bitwise’ın bir Bitcoin borsa yatırım fonu ( ETF ) başlatmak için uygulamasının bir parçası olarak değerlendirmek üzere Amerika Birleşik Devletleri düzenleyicilerine gönderdiği araştırmada gösterilen uyarılara dikkat çekti.

Yöneticiler Twitter’da, “Tüm kullanıcıların geri bildirimlerini dinliyoruz ve kullanıcıların sitedeki borsalar ve kriptolarla ilgili daha iyi bir veri elde edebilmeleri için bir takım yeni ölçümler eklemek için çok çalışıyoruz” dedi.

Bu arada Bloomberg’e konuşan CMC’nin global pazarlama müdürü Carylyne Chan, sitenin sıralamasının gelecekte nasıl değişeceği hakkında bir fikir verdi.

“Örneğin, trafiği düşük olan bir kripto para borsasında 300 milyon ABD Doları hacmi oluşuyorsa ve bu para borsanın cüzdanında sadece 5 BTC varsa, kullanıcılar“ iyi ”ya da“ kötü ”konusunda keyfi bir karar vermemize gerek kalmadan kendi sonuçlarını çıkartabileceklerdir.” 

Sahte hacimle ilgili, The Tie’nin yaptığı araştırma haberimize buradan ulaşabilirsiniz. “Kripto Para İşlem Hacimlerinde Büyük Sahtekarlık!

Ülkemizde de sahte hacim gösteren borsa mevcut, özellikle yeni yatırımcıların borsa seçimlerinde bu durumu göz önünde bulundurmaları ve iyi araştırma yapmaları gerekiyor. Aksi takdirde sahte işlem hacmine kanıp üye olunan borsalarda alım satım yaparken ciddi makas farklarıyla karşılaşılabilir ve zarar yazan işlemler doğurabilir.

Kaynak; cointelegraph

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ