• BITCOIN/TL
  2174742,559
  % 0,40
 • ETHEREUM/TL
  117597
  % 1,07
 • RIPPLE/TL
  16.04
  % 0,10
 • BITCOIN CASH/TL
  13835.52,731
  % -1,44
 • LITECOIN/TL
  2562.84
  % -1,81
 • BNB/TL
  19845.67
  % 0,45
 • EOS/TL
  21.08
  % -1,94
 • TETHER/TL
  32.77
  % 0,08

CoinMarketCap Sahte Hacme Karşı Veri Şeffaflığı Sağlayacak

CoinMarketCap Sahte Hacme Karşı Veri Şeffaflığı Sağlayacak

Dünyadaki en büyük kripto veri sağlayıcısı olan CoinMarketCap , kısa süre önce Bitwise tarafından yayınlanan ve borsalardan bildirilen sahte hacmin kanıtlarını gösteren rapora yanıt verdi. CoinMarketCap, raporda belirtilen sahte işlem hacimlerini inceledi ve “doğru” olduğunu söyledi, daha fazla şeffaf ve doğru veriler sağlamaya yardımcı olacak yeni özellikleri web sitesine entegre etme planlarını açıkladı.

CoinMarketCap,İşlem Hacmi Verilerindeki Sahte Oluşumu Kabul Etti

Kripto paralar ve kripto para borsaları hakkında her türlü veriyi sunan CMC, on yıldan beri kuruluşundan bu yana endüstrinin temelini oluşturuyor. Birçokları gibi, tüccarlar, şirketler ve yatırımcılar pazar takibi için bu tarz sitelere yönelir. Dünya çapında kripto para piyasasındaki insanların büyük bir çoğunluğu  CMC’yi kullandığı biliniyor.

Rekabet yüksek olsa da, CoinMarketCap.com, sektördeki en büyük veri sağlayıcı olarak biliniyor. CoinMarketCap  şu anda dünyanın en çok ziyaret edilen 500 web sitesinden biri olduğu için kripto endüstrisinin en gözde platformu. Ancak, son zamanlarda yayınlanan bir rapora göre borsaların oluşturduğu sahte işlem hacimlerini de gösteren Coinmarketcap’in itibarı zedelendi.

Geçtiğimiz hafta ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonuna sunulan bir sunumda , CoinMarketCap’teki Bitcoin spot hacminin yüzde 95’inin sahte olduğunu iddia eden araştırma yapıldı.

Bloomberg’e göre , şirketten üst düzey yetkililer konuya cevap verdi ve verilerinin toplanmasında bir sorun olduğunu itiraf etti. Sitede global pazarlama müdürü olan Carylyne Chan, Bloomberg News’e gönderdiği bir e-postada, şirketin ticarete daha fazla şeffaflık getirmek için bir dizi yeni araç eklemeyi planladığını söyledi.

Chan, CoinMarketCap’in mevcut özelliklerin yanı sıra likidite önlemleri, sıcak ve soğuk cüzdan bakiyeleri ve listelenen borsalar için trafik verilerini dahil etmeye çalıştığını da sözlerine ekledi.

Chan, web sitesinin daha şeffaf veriler sağlayacağını, ancak kullanıcılarının şüpheli sayılabilecek borsalarda işlem yapma kararlarını ancak kendileri verebileceğini, her bireyin kendi özgür karar verme iradesi olduğunu da belirtti.


CMC aynı zamanda twitter’dan yaptığı duyuru ile kullanıcıların isteklerine göre çok talep olması halinde diğer farklı veri araçlarını da ekleyebileceğini belirtti.

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ