• BITCOIN
  423511,189
  % -10,61
 • ETHEREUM
  33601
  % -5,04
 • RIPPLE
  11.16
  % -11,55
 • BITCOIN CASH
  11043.36,247
  % -16,18
 • LITECOIN
  2728.99
  % -14,91
 • BINANCE COIN
  5139.89
  % -8,47
 • EOS
  91.87
  % -20,34
 • TETHER
  8.43
  % 1,35

Çin’in İlk Blockchain Noteri Açılıyor

Çin’in İlk Blockchain Noteri Açılıyor

Çin Halk Cumhuriyeti Pekin’de Çin’in ilk blockchain tabanlı noteri resmi olarak hizmet vermeye başladığı ifade ediliyor.

Konu ile ilgili sunulan haberin ayrıntılarına göre, Blockchain noteri hizmeti geçtiğimiz hafta Cuma günü Pekin CITIC Noter Ofisi bünyesinde sunulmaya başlandığı ifade ediliyor. Konu ile ilgili olarak Noter ofisinin yöneticisi Wang Mingliang bu gelişmenin blockchain tabanlı noterlik hizmetinin daha ilk aşaması olduğunu ve önümüzdeki dönemde bu tür hizmetlerin çok daha profesyonel bir şekilde sunulacağını ifade etti. Mingliang noterlik hizmetinin yanı sıra yaşanan gelişmeler ile birlikte gelecek dönemde kripto para piyasası ile ilgili çok daha büyük gelişmelerin beklendiğini açıkladı.

Blockchain tabanlı noter hizmetinin açılışı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Çin Halk Cumhuriyeti Üniversitesi Politika Bilimi ve Hukuk Profesörü Hu Jiyu da blockchain teknolojisinin doğru ve güvenilir bir şekilde değerlendirildiği sürece, insanlar için daha önce keşfedilmemiş faydalarının ortaya konulmasının muhtemel olduğunu ifade etti. Jiyu, blockchain’in özellikle daha düşük maliyetler, yüksek verimlilik sağlama ve değiştirilemezlik gibi özelliklerinin oldukça ön plana çıktığını ifade etti.

Blockchain Tabanlı Noter Hizmeti Nasıl Çalışıyor?

Yeni başlayan bu blockchain tabanlı noter hizmeti direkt bir şekilde sertifika sahibinin belgenin  içeriğini sadece kod taratarak doğrulatabilmesini imkan tanıyor. Noter hizmetlerinde blockchain kullanımı evrakların tahrip edilmesini veya değiştirilmesini engelleyerek, kötü niyetli kişilerin herhangi bir dolandırıcılık faaliyeti gerçekleştirmesinin önüne geçiyor.

Çin, kripto para birimleri konusunda son dönemde yasaklayıcı ve sert bir tutum sergilese de, blockchain teknolojisi açısından dünyanın en iyi olanaklarına sahip ülkeleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Çin geçtiğimiz Nisan ayı başlarında Bitcoin madenciliğini bitirebileceği haberleri ile birlikte birçok kişinin panik yaşamasına nende olsa da konu ile ilgili henüz resmi bir adım atılmış görünmüyor.