• BITCOIN
  401576,383
  % 5,17
 • ETHEREUM
  13867.09
  % 9,07
 • RIPPLE
  3.67
  % 4,64
 • BITCOIN CASH
  4053.05,458
  % 5,20
 • LITECOIN
  1467.25
  % 3,01
 • BINANCE COIN
  1832.43
  % 2,13
 • EOS
  29.92
  % 4,38
 • TETHER
  7.77
  % 2,98

Çin’in Devlet Destekli Kripto Para Birimi Libra İle Benzerlik Gösteriyor

Çin’in Devlet Destekli Kripto Para Birimi Libra İle Benzerlik Gösteriyor

Çin’in devlet destekli dijital para birimi neredeyse piyasaya sürülmeye hazır, ancak ülkenin ulusal para birimine göre sabitlenmiş bir para olarak hareket etmesi dışında, proje hakkında fazla bilgi yok. Bununla birlikte, Reuters’in son raporuna göre , Çin ulusal dijital para birimi, Facebook’un istekli Terazi projesine benzerlik gösterebilir.

Çin’de kıdemli bir merkez bankası görevlisinden alıntı yapan Reuters raporuna göre, insanlar yaklaşmakta olan dijital para birimini, WeChat ve Alipay gibi büyük platformlarda ödeme yapmak için kullanabilecekler. Çin Halk Bankası Çin’in ödeme departmanı başkan yardımcısı Mu Changchun, Çin’in yaklaşmakta olan dijital para biriminin merkez bankası tarafından yayınlanan bildiri notları kadar güvenli olacağına dair güvence verdi ve insanlar internet bağlantısı olmadan bile kullanabilecekler.

Mu Changchun’a göre, ulusal dijital para biriminin yaratılmasının ardındaki asıl sebep, ülkenin döviz egemenliğini korumak için dünyanın çoğunluğunu dijital para birimi yönüne bakıyor. 

“Elektronik ödeme yöntemleri bu kadar gelişmişken merkez bankasının bu konudan uzak durması yarar getirmez. Aksine bu çağa ayak uydurmak gerekir. Yağmurlu bir gün için önceden plan yapmamız gerekiyor. ”

Mu, Çin ulusal dijital para biriminin Libra’ya benzerlik göstermesine rağmen, açık bir kopya olmayacağını söyledi.

Mu ayrıca, ulusal dijital para birimlerinin özel dijital para birimleri karşısında birçok avantaja sahip olduğunu, çünkü özel şirketler iflas edebilir ve müşteriler zarar görebilir, ancak devlet destekli dijital para birimi birçok platformda kullanılabilir olduğuna dikkat çekti.