• BITCOIN/TL
  2133242,389
  % 0,99
 • ETHEREUM/TL
  115629
  % 1,04
 • RIPPLE/TL
  16.25
  % 1,75
 • BITCOIN CASH/TL
  12769.37,219
  % 1,32
 • LITECOIN/TL
  2435.95
  % 1,51
 • BNB/TL
  19582.69
  % 1,44
 • EOS/TL
  18.87
  % 2,64
 • TETHER/TL
  32.86
  % 1,09

Çin’den Bitcoin Madenciliği Yasağı

Çin’den Bitcoin Madenciliği Yasağı

Çin tarafından ülkede Bitcoin madenciliğinin yasaklanması sonucunda bu ülkede faaliyet gösteren Bitmain’in bu karardan son derece olumsuz etkileneceği ön görülüyor.

Çin Halk Cumhuriyeti, kripto para dünyasının en büyük pazarlarından birine sahip olması ve ülke içerisindeki Bitcoin madencileri ile birlikte BTC eko sisteminin büyük bir kısmını ortaya çıkarıyor. Bu anlamda Çin Bitcoin ve Bitcoin madenciliği için en önemli ülkelerin başında geliyor. Çin’in makro-ekonomi politikalarına yöneten ve kritik kararlara imza atan devlet kurumu NDRC’nin geçtiğimiz günlerde yasaklamayı veya ülke içerisinde azaltmayı planladığı Bitcoin madenciliği haberleri birçok kişi için ve özellikle bu ülkeden Bitcoin madenciliği anlamında çok büyük yatırımları olan Bitmain için şok etkisi yarattığı görülüyor.

Bitmain’in En Büyük Ekmek Kapısı Çin

Gündeme oldukça etkili bir şekilde düşen bu haber birçok kripto para yatırımcısını endişelendirdiği görülüyor. Kripto para piyasası uzmanları ise bu durumun kesinleşmesi halinde sektörün etkilenme durumu konusunda net bir yorumda bulunamıyorlar. Buna rağmen böyle bir yasak halinde kesin olan bir şey var ise, o da yasağın uygulanması halinde dünyanın en büyük Bitcoin madencilik firmalarından birisi olan Bitmain’in bu durumdan son derece olumsuz etkileneceğidir. 2018 yılının ayı piyasasında büyük kayıplardan dolayı zor zamanlar geçiren ve 500 milyon dolarlık zarara uğrayan Bitmain, İsrail içerisindeki şubesini kapatmak zorunda kalmış ve çalışanlarının büyük bölümünü işten çıkarmıştı.

Çin, şuan itibari ile Bitmain’in madencilik konusunda sahip olduğu en büyük Pazar konumunda olması ve dünyanın en büyük ikinci ekonomi olan Çin’de madenciliği yasaklanması Bitmain’in donanım satışını büyük oranda azaltabileceği ifade ediliyor. Bitmain son dönemde farklı gelir kalemi yaratsa da hala en önemli geliri Bitcoin donanım satışından elde ediyor. Bitmain’in Çin’de bu denli büyük yatırımlarının olmasının altında yatan temel nende elektrik maliyetlerinin diğer ülkelere göre çok daha avantajlı olması bulunuyor.

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ