• BITCOIN
  248189,668
  % 3,30
 • ETHEREUM
  10540.69
  % 7,35
 • RIPPLE
  2.05
  % 1,47
 • BITCOIN CASH
  3340.75,121
  % 3,37
 • LITECOIN
  1058.03
  % 2,69
 • BINANCE COIN
  316.18
  % 2,65
 • EOS
  20.27
  % 0,38
 • TETHER
  7.37
  % -0,39

Çarşı ve Pazarda Fiyatlar Düştü Vatandaşın Yüzü Güldü

Çarşı ve Pazarda Fiyatlar Düştü Vatandaşın Yüzü Güldü

Devletin izlediği yol haritası ile ekonomiye güvenin artmaya başlaması pazarların da hareketlenmesini sağladı. Özellikle beyaz eşya ve mobilya satışları zirve yaptı, meyve-sebze fiyatlarının ucuzlaması vatandaşların cebini rahatlattı.

Hava sıcaklıklarının artması ile birlikte tarlalara bereket geldi. Devlet mobilyada, KDV ve beyaz eşyada ÖTV desteği sunuyor. Bu anlamda geçtiğimiz günlerde kredi kartlarına taksit sayısını da arttırarak esnafı sevindirdi. Yaz mevsiminin gelmesiyle hareketlenen düğün sezonu, beyaz eşya ile mobilya mağazalarında müşteri yoğunluğu yaşanmasına neden oldu. Tarla ürünlerinin bollaşması ile de meyve-sebze fiyatları %70’ e varan indirim yaşadı. Bu durum yaz mevsimin oldukça bereketli geçeceğinin işaretini veriyor.

MOSDER Başkanı; mobilya fiyatlarının geçtiğimiz yıl ekim ayına oranla %20-40 oranında daha uygun olduğunu belirtti. Ramazan Bayramı’nın sona ermesi ile birlikte düğün sezonu da başladı. Tüketici sayısı bir önceki aya oranla %35 artış gösterdi.

Yerinde Müdahale ile Fiyatlar Düşüş Gösterdi

Geçen aylarda meyve ve sebzenin ithal edildiği yönünde bilgiler ortaya atılmıştı. Ancak Burhan Er, ülkemizde tüketilen meyve-sebzenin %98’inin ülkemizde yetiştirildiğini vurguladı. Fiyatların düşmesinde devletimizin attığı adımlar büyük öneme sahiptir.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu yöneticisi Edward Parker, Türkiye’de gelecek aylarda enflasyonun düşmesi ile birlikte etkilerinin hızlanmasını beklediklerini açıkladı. Parker konu hakkında şunları dile getirdi;

‘’Türkiye’nin geçtiğimiz yıldan bu yıla kadar cari açığın azaldığını vurguladı. Ancak olumlu bir görünüm oluşması için çok daha fazla ilerleme olması gerekir’’ dedi.