• BITCOIN
  488184,592
  % -0,13
 • ETHEREUM
  17532.07
  % 0,27
 • RIPPLE
  11.03
  % 8,08
 • BITCOIN CASH
  5505.4,720
  % 1,24
 • LITECOIN
  2031.52
  % 3,07
 • BINANCE COIN
  4123.98
  % 9,26
 • EOS
  54.72
  % 3,89
 • TETHER
  8.17
  % 0,25

Büyük Yatırım Bankalarından Bitcoin Yorumu

Büyük Yatırım Bankalarından Bitcoin Yorumu

Büyük yatırım bankaları, Bitcoin ve dünyadaki yeri konusunda aynı fikirde değiller.

Deutsche Bank tarafından hazırlanan bir rapora göre, Bitcoin şu anda dünyanın en büyük üçüncü para birimi. Ve bu ay 60.000 $’a ulaşmak için %750 yükselen kripto para birimi ve 1 trilyon $’ ı aşan bir piyasa değeri ile  bankaların görmezden gelemeyeceği kadar büyük hale geldi. Ancak, varlık sınıfının uzun vadeli bir değer teklifi olup olmadığı veya hatta bir teklif olup olmadığı konusunda büyük yatırım bankaları arasında çok az fikir birliği var.

ABD Merkez Bankası başkanı Jay Powell, kripto varlıkların ödemelerde kullanılması için çok spekülatif olduklarını söyledi; birçok banka kabul eder, ancak bazen eylemleri sözlerinden daha yüksek sesle konuşur.

CitiGroup

Çok uluslu yatırım bankası Citigroup, kripto para birimlerine giren ilk büyük bankalardan biriydi. 2018’de, kripto para birimlerine gerçekte sahip olmadan yatırım yapmanın bir yolunu buldu.

Son olarak banka, Mart 2021’de yayınlanan uzun bir raporda kripto para piyasası hakkındaki görüşlerini pekiştirdi ve burada Bitcoin’in ana akım benimseme için “dönüm noktasında” olduğunu iddia etti. Banka, en önemlisi saklama, sermaye verimliliği, sigorta ve kripto para madenciliğinin çevresel etkisi – yeni madeni paraların çıkarıldığı enerji yoğun süreç – gibi bazı endişelerin altını çizdi.

Ama nihayetinde prognozu olumluydu. Bitcoin “küresel ticaret için tercih edilen para birimi olmak için en uygun şekilde konumlandırılabilir”, yükselişin en yüksek noktasıydı. 

Bank of America

Citi, Bitcoin konusunda genel olarak olumlu bir duruş sergilese de, ABD’nin en büyük ikinci bankası olan Bank of America için aynı şey söylenemez. Mart 2021 yılında o müşterilerine bir araştırma notu yayınladı onun tedarik az sayıda tarafından kontrol edilir, çünkü insanlar bilinen balinalar-Bitcoin olarak yükselen enflasyonla karşı uygun bir çit olmadığını savunarak, cryptocurrency.

Bank of America analistleri, “Bitcoin’s Dirty Little Secrets” başlıklı raporda, Bitcoin’in “son derece değişken olduğunu ve onu bir servet deposu veya ödeme mekanizması olarak kullanışsız hale getirdiğini” savundu.

Citi gibi, Bank of America da kripto para biriminin çevresel etkisinin altını çizdi ve yıllık enerji tüketiminin Hollanda’nınkiyle rekabet ettiğini belirtti.

Morgan Stanley

1935’te kurulan ve merkezi New York’ta bulunan Morgan Stanley CEO’su Michael Saylor’un Bitcoin’in en ateşli savunucularından biri olduğu bir şirket olan MicroStrategy’nin %10’unu satın aldığında Ocak 2021’de net bir sinyal gönderdi .

Banka, MicroStrategy’deki hissesini neredeyse %500 artırdı – yazılım şirketi, geçen yıl Ağustos ayında Bitcoin’e çeyrek milyar dolar yatırmıştı.

Ardından, Mart ayında banka, zengin müşterilerine Bitcoin fonlarına erişim sunmayı planladığını ve üç seçenekle birlikte sunmayı planladığını duyurdu Öyleyse, bankanın Mart 2021 raporunda kripto para birimlerinin yatırım yapılabilir bir varlık sınıfı olma eşiğinde olduğunu iddia etmesi şaşırtıcı değil.

Goldman Sachs

En eski bankacılık firmalarından biri olan New York merkezli Goldman Sachs, haberlere göre bu ay kripto para birimleri için bir ticaret masası açacak – özellikle Bitcoin vadeli işlemlerinde.

Ancak,  saygıdeğer firma ilk olarak 2018’de bir kripto ticaret masası için planlarını açıkladı ve ardından o yıl Bitcoin fiyatlarındaki düşüşün ortasında sessizce bu planını rafa kaldırmıştı2020 yılına gelindiğinde, fikrini tamamen değiştirdi ve hatta Bitcoin’in bir varlık sınıfı olduğunu reddederek, kripto para ticareti yapan hedge fonlara karşı uyarıda bulundu ve ciddi bir yatırım mantığı eksikliğine işaret etmişti.

Fakat son olarak başta belirtildiği üzere yeniden Bitcoine olumlu bakışları olduğu görülüyor.