• BITCOIN/TL
  2085157,138
  % -4,60
 • ETHEREUM/TL
  99920
  % -5,21
 • RIPPLE/TL
  15.96
  % -7,85
 • BITCOIN CASH/TL
  15901.34,532
  % -4,61
 • LITECOIN/TL
  2556.37
  % -6,44
 • BNB/TL
  17952.44
  % -5,58
 • /TL
  %
 • TETHER/TL
  32.36
  % -0,02

BTC Yanlısı Başkan Adayı Ön Seçimleri Kazandıktan Sonra Arjantin’de Bitcoin Fiyatı Yükseldi

BTC Yanlısı Başkan Adayı Ön Seçimleri Kazandıktan Sonra Arjantin’de Bitcoin Fiyatı Yükseldi

Javier Milei’nin zaferinden sonra, Bitcoin’in Arjantin’de yükseldiği ancak şimdi karının bir kısmını düzelttiği, ancak hala önceki seviyelerden daha yüksek olduğu görülüyor.

Bitcoin’in fiyatı, Bitcoin savunucusu ve başkan adayı Javier Milei’nin seçim önseçimlerini kazanmasının ardından Arjantin’de yeni bir rekora ulaştı. Kral coin ve diğer kripto paraların fiyatının zorlandığı bir dönemde, Bitcoin Arjantin’de yeni kazançlar kaydetti. Kral coin, 8,4 milyon ARS’den (Arjantin Pesosu) 10,2 milyon ARS’ye kadar %21 oranında yükseldi.

Bu artış, 14 Ağustos tarihinde bir saatten kısa bir sürede gerçekleşti. Ancak o zamandan beri Bitcoin düzeltme yaşadı ve şu anda 9,9 milyon ARS seviyesinde işlem görüyor. Bununla birlikte, BTC, geçen yılın sonlarından bu yana Arjantin Pesosu karşısında etkileyici bir büyüme kaydetti. CoinGecko verilerine göre, Bitcoin geçen yılın 17 Ağustos’undan bu yana ARS karşısında %210 yükseldi.

Son yaşanan artış, Bitcoin hayranı Milei’nin zaferini yansıtıyor. Bu aday daha önce Bitcoin’in “merkez bankası dolandırıcıları” olarak adlandırdığı şeye karşı halkın tepkisi olduğunu söylemişti. Ayrıca, Milei fiat para karşıtı bir duruşa sahip olup, fiat para politikalarının Arjantinlilere enflasyonla dolandırıcılık yapma gücü verdiğine inanmaktadır.

Arjantinliler, ülkelerinin %116 enflasyonla karşı karşıya olduğu bir dönemde bu pozisyona ilgi gösteriyor gibi görünüyor. Bazı analistler, enflasyonun %142’ye çıkabileceğini tahmin ediyor. İlginç bir şekilde, Arjantin Merkez Bankası’nın tahmini ise %148,9.
Milei, “La Libertad Avanza” (Özgürlük İlerliyor) adlı partisinin önseçimlerinde oyların %84’ünü kazandı. Ayrıca, Milei toplam oyların %30,73’ünü alırken, “Unidos por la Patria” (Vatan İçin Birleşik) koalisyonu ve “Juntos por el Cambio” (Değişim İçin Birlikte) partisi sırasıyla %26,84 ve %28,14 alarak skor elde etti.

Arjantin’de Bitcoin ve Kripto Para
Milei Bitcoin yanlısı olsa da, politikacı Bitcoin’in yasal bir ödeme aracı olması gerektiğini düşünmüyor. 2021 yılında El Salvador’un Bitcoin’i yasal ödeme aracı haline getirmesini takip etmesi gerektiğine inanmıyor. Milei’nin planı, ekonomiyi “dolarlaştırmak” ve Arjantin’in ABD dolarını kullanması yönünde önerilerde bulunuyor.

Ocak ayında, Coinspeaker Arjantin’in ve Brezilya’nın ortak bir para birimi başlatmak için işbirliği yaptığını bildirmişti. Her iki ülke de yeni para birimini, ekonomik ve ticari ilişkilerini güçlendirmek ve ABD dolarına olan bağımlılıklarını azaltmak için kullanmayı planlıyor. Bu plan, Milei’nin başkan seçilmesi durumunda dolarizasyon ajandasıyla doğrudan çelişmektedir.

Geçtiğimiz Mayıs ayında, Arjantin Merkez Bankası ödeme sağlayıcılarının kripto para işlemlerini desteklemesini yasakladı. Merkez bankası, finansal kuruluşların düzenlenmemiş kripto varlıklar içeren herhangi bir işlemi kolaylaştırmaması gerektiğini belirtti. Yasak, Arjantin’in kripto paraları düzenlememesi nedeniyle tüm jetonlar ve paraları etkilemektedir.

Bir Twitter dizisinde, Arjantin Fintech Odası merkez bankasının kararını reddetti. Fintech Odası’na göre, bu tür kurallar yalnızca ilerlemeyi engelliyor ve “hızlanan enflasyon bağlamında satın alma güçlerini korumak için alternatifler arayan” Arjantinlilerin özgür seçimlerini bozuyor. Oda ayrıca merkez bankasını özel ve kamu sektörlerindeki paydaşlar arasında yapıcı bir diyalog oluşturmamakla eleştirdi. Ayrıca, yasak gibi kapsamlı bir karar vermeden önce istihdam, inovasyon ve bilgi ihracatı açısından sektörün etkisini analiz etmenin önemli olduğunu belirttiler.

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ