• BITCOIN
  581029,137
  % -4,39
 • ETHEREUM
  39790
  % -2,41
 • RIPPLE
  10.59
  % 0,48
 • BITCOIN CASH
  5860.1,489
  % -1,85
 • LITECOIN
  1908.54
  % 1,52
 • BINANCE COIN
  4590.36
  % -1,96
 • EOS
  45.24
  % -2,94
 • TETHER
  9.6
  % -0,18

BlockFi Yanlışlıkla Kullanıcılara Milyonlarca Dolarlık Bitcoin Gönderdi

BlockFi Yanlışlıkla Kullanıcılara Milyonlarca Dolarlık Bitcoin Gönderdi

BlockFi, ödül promosyonunun bir parçası olarak yanlışlıkla kullanıcı hesaplarına milyonlarca dolar değerinde Bitcoin yatırdı. Firmanın fazla gönderdiği bitcoin’leri iade etmeyen herkes için yasal işlem başlatacağı iddia ediliyor.

Amerikan kripto borç verme platformu BlockFi, dün Bitcoin’i stabilcoin yerine birkaç müşteriye gönderirken maliyetlerde bir hata yaptı. Alıcılar, varlıkları iade etmemeleri halinde yasal işlem yapmakla tehdit edildi.

Müşteriler Beklenmedik Miktarda Ödeme Aldı

BlockFi, kullanıcılara yanlışlıkla yüzlerce Bitcoin gönderdi.

Ödemeler, borç verme platformunun ödül promosyonuyla ilişkilendirildi. Kullanıcıların 1 dolar değerinde bir stabilcoin olan GUSD alması gerekiyordu, ancak bunun yerine BTC gönderildi. Örneğin, bir ekran görüntüsü , bir kullanıcının bugünkü fiyatlarla 701,4 GUSD yerine yaklaşık 28 milyon dolar değerinde 701.4 BTC ödül aldığını gösteriyor.

Twitter ve Reddit’te benzer ödemeler aldığını bildiren kullanıcılar paylaşımlarda bulundu. Bir BlockFi temsilcisi, hata hakkında bir açıklama yayınladı ve “100’den az müşteriye yanlışlıkla promosyon ödemesi yapıldığını doğruladı.” Müşteri fonlarının güvenli olduğunu eklediler.

BlockFi, ödemeleri yanlışlıkla alanlarla iletişime geçerek rahatsızlıktan dolayı 500-1.000 dolarlık ödül teklif etti. Firmanın müşterileri parayı iade etmemeleri halinde yasal işlem yapmakla tehdit ettiğini gösteriyor. Konuyla ilgili BlockFi’nin bir kullanıcıya gönderdiği mailde şunlar yazdığı iddia edildi;

“Yanlışlıkla alınan varlıkların bugün 17 Mayıs EDT’ye kadar (18 Mayıs 2021) iade edilmemesi bir suç teşkil edebilir ve BlockFi’nin yasal işlem başlatmasına neden olabilir. İadeyi o zamana kadar başlatırsanız, bunun neden olduğu herhangi bir sorun için hesabınıza 500 dolar değerinde GUSD yatıracağız. “

BlockFi büyük bir hata yapsa da, kullanıcıların varlıkları ellerinde tutmaları pek olası değil. Yanlış banka mevduatları, geçmişte bu tür olaylar için bir emsal oluşturmuştur.

Bir vakada, Pennsylvanyalı bir çift BB&T hesaplarına yanlışlıkla 120.000 dolar alırken, banka yaklaşık üç hafta boyunca habersiz kaldı. Çift, paranın kendilerine ait olmadığını bilerek, toplamın 100.000 dolarından fazlasını harcadı. Daha sonra banka, çiftin hırsızlık suçunu “yasadışı alma, çalınan malları alma ve komplo suçlaması” ile suçladı. Çift tutuklandı ve mahkemede bankaya geri ödeme yapmayı kabul etti.

BlockFi Para Çekmeyi Durdurdu 

BlockFi, müşterilerin kayıt olduklarında bir KYC sürecini tamamlamalarını gerektiren merkezi bir şirkettir. Bu nedenle, birinin BTC’yi geri çektiği aşırı durumda bile geri ödeme neredeyse kesindir.

Firma, durumu düzeltmek için 100 BTC’lik bir para çekme limiti belirledi ve olaya yanıt olarak ticareti ve diğer faaliyetleri askıya aldı. Bazı kullanıcılar, geçersiz iki faktörlü doğrulama kodları gibi hatalarla ticaret ve para çekme işlemlerinde düzensizlikler bildirdi

Yasal bir dava olmadan merkezi olmayan bir platformda çıkarma neredeyse imkansız olsa da, şirket sorunu kullanıcı hesabı bakiyelerini sıfırlayarak çözebilir.

Şaşıran kullanıcılar varlıklara sahip çıkmamaları konusunda uyarılırken, izleyiciler hatanın neden olabileceği potansiyel satış baskısı konusunda endişelerini dile getirdiler. Bağımsız bir analist olan David Puell, konuyla ilgili şu tweeti attı: 

“Bunu takip eden yeterli insan yok, ancak bu” hata “nedeniyle piyasaya ne kadar arz girdiğini merak ediyorum.

Kripto piyasası geçen hafta büyük bir düşüş yaşadı ve BTC %30’un üzerinde kayıp yaşadı. 

Yine de, BlockFi’nin bu hatası Bitcoin fiyatının düşmesine çok fazla etkiye sahip olacağı düşünülmüyor.

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Dünyanın en büyük ve en güvenilir borsası Binance'ye üye olmak için tıklayın.