• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Blockchain Yazılımcılarının Yüzde 95’i Erkek

Blockchain Yazılımcılarının Yüzde 95’i Erkek

Blockchain ve Bitcoin’in çıktığı zamandan bugüne kadar blockchain yazılımcılığı çoğaldı ve dünya çapında bu sektör bir çok yazılımcı kazandı. Yapılan bir araştırmaya göre blockchain yazılımcılarının yüzde 95’i erkeklerden yüzde 5’i kadınlardan oluşuyor.

Microsoft’a ait GitHub (kod paylaşma) sitesindeki kod yayınlayan profillerin kullanıcı adlarına göre yapılan bir araştırma sonucu blockchain yazılımcılarının yüzde 95’inin erkek olduğu belirlendi. Bu araştırmada GitHub’daki 100 popüler blockchain projesine kod yayınlayan kullanıcılar dikkate alındı. Finans sektöründe olduğu gibi dijital para sektöründe de kadın yazılımcıların oranı çok düşük olduğu görülüyor.

Araştırma yapılırken kod paylaşımında bulunanların açık isimleri ve cinsiyetleri yazmadığı için kullanıcı adlarından erkek veya kadın olduğu hesaplandı ve bunun sonucunda bu oranlara ulaşıldı. Yüzde yüz doğru olmasa da en fazla %5 lik bir sapma ile bu oranlar doğru olduğu bir gerçek.

Kripto Para Yazılımcılarının Yüzde 95’i Erkek

Corin Faife’nin yazdığı bir blog yazısında, bir çok blockchain projesindeki yazılımcıların yalnızca yüzde 4,6’sı kadın kullanıcı adı kullandığını belirtti. İncelemeye göre 1000 adet projede 1.026.804 adet kod yayınlayan kullanıcıların adlarına bakıldığında  691.134 adeti erkek kullanıcı adı ve 47.678 adedi kadın kullanıcı adıyla paylaşıldığı görüldüğünü belirtti. Bu oran yine aynı şekilde ilk 100 popüler kripto para projesinde de yüzde 95’e –  yüzde 5 oranla erkeklerle kadın yazılımcı oranı arasındaki farkı gösteriyor.

Fakat her geçen gün büyüyen blockchain sektörüne yeni bir çok yazılımcının ilgi duyduğu ve girdiği biliniyor. Zamanla kadın yazılımcıların da sayısı artacağı mutlaktır. Gelecek bir kaç yıl içinde ise üniversitelerde blockchain yazılımcılığı bölümlerinin açıldığını görebiliriz.

 

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ