• BITCOIN/TL
  2192640,699
  % -3,30
 • ETHEREUM/TL
  107089
  % -5,46
 • RIPPLE/TL
  18.44
  % -6,34
 • BITCOIN CASH/TL
  17655.5,353
  % -10,35
 • LITECOIN/TL
  2877.31
  % -8,57
 • BNB/TL
  19429.71
  % -0,35
 • EOS/TL
  32.93
  % -6,48
 • TETHER/TL
  32.3
  % -0,03

Blockchain Nedir ve Teknolojisi Nasıl Çalışır?

Blockchain Nedir ve Teknolojisi Nasıl Çalışır?

Bitcoin kullanımının altında yer alan ve Bitcoin sisteminin güvenilir ve sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlayan teknoloji Blockchain olarak adlandırılıyor.

Blockchain, Bitcoin protokolünün tam bir alt yapısı olarak görülmekte ve sistemi bir arada tutan en temel yapı görevini üstleniyor. Basit şekilde açıklamak gerekli olursa, şeffaf ve dağıtık, halka açık bir muhasebe defteri görevi üstleniyor. Blockchain sistemi ile birlikte ağda gerçekleştirilen tüm işlemlerin takip edilebilme olasılığı oluyor. İşlemlerin ve transferlerin tamamı madenciler tarafından onaylanır ve hepsinin işlem tarihi net ve sorunsuz bir şekilde kayı altına alınıyor. Buda sistemin güvenliğinin en süt seviyede yaşanmasına nende oluyor.

Blockchain Teknolojisi Nasıl Çalışır?

Blockchain teknolojisinin işlevselliği amacıyla özel olarak üretilen cihazlar ile çalışan madenciler diğer madencilerle birlikte matematiksel bulmacaları çözmek amacıyla bir rekabete girişirler. Her çözülen bulmaca karşılığında ise tatminkar bir miktar Bitcoin ödülü veriliyor. Aynı zamanda bu işlemle beraber Blockchain üzerine, görülebilir ve doğrulanabilir, tamamlanmış işlemlerden oluşan bir “blok” işlemi eklenmesi sağlanıyor. Bir blok zincire eklendikten sonra döngü tekrarlanır ve bilgisayarlar bu zor problemleri çözmek için yarışma tekrarlanır. Yani sistem kendi çalışmasını ve kendi güvenliğin yine kendisi bir döngü içerisinde sağlamış oluyor.

Blockchain alt yapısında gerçekleştirilen tüm işlemler tamamen şeffaf bir şekilde gerçekleştiriliyor. Tüm işlemler sistem günlüğüne anında kaydedilerek bu güvenlik en üst düzeyde sağlanmış oluyor. Herkes, istediği herhangi bir işlemin genel anahtarını görme imkanına sahip oluyor. İsteyen herkes en başa kadar gidebilir ve oluşturulan ilk bloktaki ilk işlemi dahi görme şansına sahipti. Bu ilk blok ise “Genesis Block” olarak adlandırılır. Bu da sistemin son derece güvenilir bir yapıda olmasına olanak sağlıyor.

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ