• BITCOIN/TL
  1991219,220
  % 2,46
 • ETHEREUM/TL
  108867
  % 1,34
 • RIPPLE/TL
  19.65
  % -1,01
 • BITCOIN CASH/TL
  14518.74,591
  % -5,22
 • LITECOIN/TL
  2839.6
  % -2,12
 • BNB/TL
  13018.47
  % 1,00
 • EOS/TL
  33.39
  % 0,40
 • TETHER/TL
  31.43
  % 0,08

Blockchain Kullanan Otomotiv Şirketleri (BMW,Ford,Renault…)

Blockchain Kullanan Otomotiv Şirketleri (BMW,Ford,Renault…)

Blockchain teknolojisi, otomotiv sektöründe hızla yer kazanıyor. Neredeyse sınırsız uygulamaları sayesinde, otomobil şirketleri veri zincirini ve işlemleri yönetmek, kendilerini paylaşım ekonomisine entegre etmek ve tedarik zincirlerini yönetmek için blok zinciri kullanıyorlar.

Bu olasılıklar birlikte, büyük otomotiv şirketlerini blockchain teknolojisinin ihtiyaçlarını nasıl karşılayabileceğini keşfetmeye yönlendirdi ve bu süreçte sayısız yenilik üretti. İşte otomobil sektöründeki en büyük isimlerden bazıları ve yeni çığır açmak için blockchain teknolojisini kullanma şekilleri.


MOBI Kolektifi

Mobilite Açık Blockchain Girişimi (veya kısaca MOBI) birkaç büyük otomobil şirketlerinden oluşan bir koalisyon. BMW, Ford, General Motors ve Renault koalisyona katılan devler arasında ve ConsenSys, IOTA, Hyperledger , R3, VeChain ve Tezos da dahil olmak üzere çok sayıda büyük blok zinciri şirketlerine sahipler.

MOBİ’nin birçok farklı üyesi var ve hedefleri oldukça geniş, bu yüzden her zaman somut ürünler üretmiyor. Bunun yerine, MOBI öncelikle tüm otomotiv endüstrisi için blok zinciri standartlarını tanıtmak için çalışıyor ve üyelerin yenilik söz konusu olduğunda hepsinin aynı sayfada olmasını sağlıyor.


Honda ve GM: Akıllı Şebeke

Son zamanlarda, Honda ve General Motors elektrikli araçları blok zincire bağlayacak ortak bir çaba başlattı. Temel olarak, Honda ve GM blok zincirindeki güç tüketimi verilerini işlemenin yollarını araştırıyorlar ve bu çaba öncelikle akıllı şebekeler için güç kaynaklarını dengelemeyi içerecek.

Honda ve GM’in araştırması aynı zamanda bir enerji paylaşım programının olasılığını da keşfedecek, yani elektrikli araç sahiplerinin yakında bir elektrik şebekesiyle elektrik alışverişi yaparak gelir elde edebilecekleri anlamına gelecek. Bu araştırma MOBI Kolektifi ile birlikte yürütülmektedir.


General Motors: Veri Patenti

General Motors ayrıca blockchain teknolojisini de kendi üzerinde araştırıyor. Kasım ayında GM, özerk araç verilerini yönetmek için blok zinciri tabanlı bir yöntem öneren bir patent başvurusunda bulundu . Önerilen sistem temel olarak kendi kendine sürüş arabalarına rota navigasyon verilerine erişim ve hizmetler için otomatik olarak ödeme yapma olanağı sağlar.

Bu patenti doldurmanın yanı sıra, General Motors da büyük bir blok zinciri yatırımı yaptı. Bu ay, kimlik doğrulaması ve sahtekarlık önleme hizmetleri sağlayan bir blok zinciri kuruluşu olan Spring Labs’a 23 milyon dolar yatırım yaptı. İki şirket de bu yıl Şubat ayında açıklanan ortaklığa girdi.


Volkswagen: Dijital OtomobilPass

IOTA, otomotiv endüstrisinde yoğun bir şekilde yer almaktadır ve Volkswagen, IOTA ekibiyle çalışan büyük bir şirkettir. Geçen yıl Volkswagen, araç içi bilgisayarlarını IOTA Tangle’a bağlamayı planlıyordu ve bu da şirketin havadan yazılım yükseltme ve diğer işleri gerçekleştirmesini sağlayacaktı.

Volkswagen bunu Eylül ayında, IOTA tabanlı bir sistemin, kullanıcıların kilometrelerini takip etmelerini ve araç performansını değerlendirmelerini sağlayan Digital CarPass’ı resmen duyurmasıyla takip etti. CarPass’ın başlangıçta 2019’un başlarında yaşamaya başlaması planlanıyordu, ancak bu tarih geçti ve Volkswagen herhangi bir güncelleme yapmadı.


Audi: E-Mobilite Projesi

Audi, IOTA Vakfı ile ortak olan başka bir şirkettir. Geçen yıl, iki grup IOTA Dolaştırıcılığı üzerine bir hareketlilik sistemi kurmak için güçlerini birleştirdi. “Hareketlilik” kesin bir tanımı yoktur ve çoğu araç bağlantı türünü kapsar, bu nedenle bu ortaklığın kesin doğasını tespit etmek zordur.

IOTA’nın ortaklığın sonuçları hakkındaki resmi açıklaması da pek fazla ayrıntı vermedi. IOTA’dan Alisa Maas, “Sonuç, e-mobilite güvenini sağlamaya odaklanmış” dedi. “Yolun nihayet nereye gittiği henüz belli değil.” IOTA, ortaklığın başarılı olduğunu açıkça belirtti.


Ford: Etik Kobalt Kaynak Kullanımı

Ford, blockchain teknolojisi ile çalışan bir başka firma ve bu durumda, batarya tedarik zincirini yönetmeyi hedefliyor. Şu anda Ford, akülerindeki kobaltın etik sağlayıcılardan gelmesini sağlamak için blok zinciri kullanıyor – yani çocuk işçiliğine dayanmayan madencilik işlemleri.

Bunu başarmak için Ford, iki ilişkili blockchain platformu kullanıyor: IBM Blockchain platformu ve Hyperledger Fabric. Temel olarak, bu platformlar Ford’a denetlenebilir ve doğrulanabilir bir veri izi sağlar. Ford, bu platformları kullanarak kobalt sağlayıcılarının uygun endüstri standartlarına uymasını sağlamayı mümkün kılıyor.


BMW: VerifyCar Sistemi

BMW, tedarik zinciri yönetimine odaklanan bir blok zincir platformu olan VeChain ile yakın bir ilişki kuruyor . Bu yılki VeChain Zirvesi’nde BMW,   VeChain’in BMW Startup Garage programını tamamladığını duyurdu – testlerin ötesinde, şimdi müşteri temelli bir ilişkiye girdiklerini söyledi.

Zirve sırasında, BMW ayrıca, araç kilometresini ve bakım geçmişini belgeleyen ve blok zincirine kaydeden, yaklaşmakta olan VeChain tabanlı bir otomobil sahipliği pasaportu olan VerifyCar’ı da duyurdu. Sistemin esas olarak, Almanya’da yaygın bir satış dolandırıcılığı biçimi olan kilometre sayacı manipülasyonunu önlemesi amaçlanıyor.


Porsche: XAIN Ortaklığı

Şubat ayında Porsche , makine öğrenmesi başlangıcı XAIN ile ortak olmayı planladığını duyurdu . İki şirket, blok zinciri veri işlemlerini Porsche’nin araçlarına tanıtmayı planlıyor; bu, örneğin araç sahiplerinin araçlarını mobil bir uygulama aracılığıyla uzaktan kilitlemelerini ve kilidini açmalarını sağlayacak.

Porsche ayrıca, yeni iş modelleri oluşturmak için teknolojiyi kullanarak blok zinciri çalışmalarını genişletmeyi de amaçlıyor. Porsche, blok zinciri, şifreli veri kayıtlarını tutmak için kullanmayı planlıyor, ki bu araç sahibinin mahremiyetinden ödün vermeden kendi kendine süren otomobillerde rota öğrenmeyi koordine etmekte faydalı olacağını düşünüyor.


Toyota: MIT İşbirliği

2017 yılında Toyota, yeni blockchain uygulamaları üretmek için MIT Media Lab ile işbirliği yapmaya başladı . Bu çabalar temel olarak üç alana odaklanıyor: veri paylaşımı, araç paylaşım işlemleri ve kullanıma dayalı sigorta. Ortaklık halen aktif ve yakın zamanda, özerk araç navigasyonu hakkında yeni bir makale yayınladı.

Toyota, diğer zincirlerle birlikte blockchain teknolojisini de araştırıyor. Son zamanlarda, UTokyo ve Trende ile işbirliği içinde blok zincir tabanlı bir elektrik sistemini test etmeye başladı. Bu ortak elektrik şebekesi, kullanıcıların enerji satın almalarını ve satmalarını sağlayacak ve hem binalar hem de elektrikli araçlar ile entegre olacak.


Mercedes-Benz: Sürdürülebilir Tedarik Zinciri

Şubat ayında Mercedes-Benz, bileşen tedarik zincirini yönetmesini ve hammaddelerini sürdürülebilir ve etik kaynaklardan elde etmesini sağlamak için bir blok zincirleme girişimi duyurdu . Bu çaba, Ford’un blockchain teknolojisini kendi tedarik zinciriyle bütünleştirme çabalarına benzer.

Gizlilik önemli bir konudur: Mercedes-Benz, tüm tedarikçi sözleşmelerinin tam gizlilik içinde ele alınmasını sağlamak için blockchain şifrelemesini kullanmayı planlamaktadır. Bu hedefi gerçekleştirmek için şirket, kurumsal sözleşme yönetimine odaklanan bir yazılım şirketi olan Icertis ile çalışıyor.

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ