• BITCOIN/TL
  717168,474
  % 0,65
 • ETHEREUM/TL
  43569
  % 0,91
 • RIPPLE/TL
  13.74
  % -0,03
 • BITCOIN CASH/TL
  6257.64,312
  % 7,47
 • LITECOIN/TL
  1737.21
  % -0,06
 • BNB/TL
  5788.29
  % 0,34
 • EOS/TL
  15.28
  % 0,03
 • TETHER/TL
  27.3
  % 0,19

Bitrue Borsası Hack Saldırısını Doğruladı, 4 Milyon Dolarlık XRP ve ADA Çalındı!

Bitrue Borsası Hack Saldırısını Doğruladı, 4 Milyon Dolarlık XRP ve ADA Çalındı!

Singapur merkezli bir kripto para borsası olan Bitrue resmi olarak açıklama yaptı. Borsa, 3.9 milyon dolar değerinde XRP ve  225 bin dolar değerinde Cardano’da (ADA) çalındığını açıkladı.

“27 Haziran’da, bir bilgisayar korsanı, yaklaşık 90 Bitrue kullanıcısının kişisel varlıklarına erişmek için Risk Kontrol ekibimizin 2. inceleme sürecinde bir güvenlik açığından yararlandı. Hacker, bu ihlalden öğrendiklerini, daha sonra Bitrue sıcak cüzdanına erişmek ve 9.3 milyon XRP ve 2.5 milyon ADA’yı farklı borsalara taşımak için kullandı. ” 

2019’un ilk yarısında, Bithumb ve Binance dahil 7 farklı kripto borsaları, kullanıcı fonlarında on milyonlarca dolar kaybederek yüksek profilli güvenlik ihlalleriyle karşı karşıya kaldı. Bitrue hack saldırısı 2019’da hack saldırısına uğrayan toplam borsa sayısını sekize çıkartarak borsaların güvenliği konusunda endişelere neden oluyor.

Kripto yatırımcıları endişelenmeli mi?

Bitrue ekibine göre, kaybedilen fonların yüzde 100’ü kullanıcılara iade edilecek ve benzer bir güvenlik ihlalinin gelecekte gerçekleşmemesi için çalışmalarını artıracak.

Bitrue, “Öncelikle, lütfen bu durumun kontrol altında olduğunu, kayıp fonların %100’ünün kullanıcılara iade edileceğini ve bu durumun tekrar yaşanmamasını sağlamak için güvenlik önlemlerimizi ve politikalarımızı gözden geçirdiğimizi herkese duyurmak isteriz” dedi.

2019’da yapılan hack saldırılarına kıyasla, Bitrue hack saldırısında kaybedilen kripto varlıklarının miktarı 4 milyon dolar olarak nispeten düşük olduğunu söyleyebiliriz.

Borsa, çalınan fonların Huobi, Bittrex ve ChangeNOW’a gönderildiğini tespit ettiklerini söyledi. Ardından bu borsalar ile iletişime geçerek ilgili hesapların askıya alınmasını talep etti ve söylentiye göre bu hesaplar askıya alındı.

Herhangi bir kripto ticaretinde, İnternete bağlı bir cüzdan veya sıcak bir cüzdan, Binance örneğinde görüldüğü gibi bir güvenlik açığına maruz kalabilir.

Güvenliği öncelik sırasına koymak için, sıcak cüzdanı koruma önlemlerini güçlendirmek mümkün olsa da, bir saldırı meydana geldiğinde kullanıcıları tam olarak telafi etmek için sıcak cüzdanda tutulan miktara eşdeğer bir acil durum fonu oluşturmak en pratik yöntemdir. 

Örneğin Binance, sıcak cüzdanını bir güvenlik ihlaline maruz kalması ihtimaline karşı olası durumda kullanıcıların zararını telafi etmek için Temmuz 2018’de Kullanıcılar için Güvenli Varlık Fonu’nu yarattı. Diğer borsalarda buna benzer fonlar kurarak yatırımcılara daha fazla güvenli bir ortam sunabilir.

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ