• BITCOIN
  352726,231
  % 2,30
 • ETHEREUM
  11523.69
  % 5,09
 • RIPPLE
  3.33
  % -1,14
 • BITCOIN CASH
  3725.92,148
  % 4,75
 • LITECOIN
  1280.8
  % 5,36
 • BINANCE COIN
  1759.1
  % 11,92
 • EOS
  27.51
  % 4,14
 • TETHER
  7.2
  % 0,50

Bitpoint Hacklendi 32 Milyon Dolar Çalındı

Bitpoint Hacklendi 32 Milyon Dolar Çalındı

Japonya merkezli lisanslı bir kripto para birimi borsası olan Bitpoint hacklendi. Saldırıda 32 Milyon dolar değerinde kripto varlık çalındığı bildiriliyor.

CoinDesk Japan’ın Cuma günkü raporuna göre, Bitpoint perşembe günü sıcak cüzdanından düzensiz bir şekilde yüksek meblağda çekim yapıldığını fark ettikten sonra Cuma günü tüm kripto varlıkların alım satımı, yatırılması ve çekilmesi dahil tüm hizmetleri durdurdu.

Bu aşamada, hangi tür varlıkların çalındığı henüz belli değil, borsa da işlem gören kripto para birimleri zaten kısıtlı sayıda, bunlar: bitcoin, bitcoin cash, ethereum, litecoin ve Ripple’dir.

Borsadaki ana şirket Remixpoint Inc. yaptığı duyuruda 23 milyon ABD doları tutarındaki tutar  müşteri tarafından çekildiğini söyledi fakat halen belirsizlikler sürüyor ve ilerleyen saat veya günlerde netlik kazanması bekleniyor.

Bu hack olayı, Japonya’daki borsalarda yaşanan en önemli son olaydır. Bundan önceki saldırı Eylül 2018’de gerçekleşmişti. Japon Finansal Hizmetler Ajansı altında lisanslı bir borsa olan Zaif , saldırıya uğramıştı ve  60 milyon dolar değerinde kripto varlığı kaybetmişti.

Kripto para platformlarının en büyük sıkıntısı hack saldırıları ve bu yüzden piyasaya girecek yeni kişilerin güvenini kaybetmesine neden oluyor. Bu saldırılar sonucunda borsalar güvenlik açıklarını kapatıyor ve yeni güvenlik önlemleri alıyor. Fakat yine de tamamen engelleyebildikleri görülmedi. En büyük ve güvenilir borsa olarak bilinen Binance bile yakın geçmişte saldırıya uğramıştı. %100 hiç bir platform-borsa güvenlidir diyemeyiz. Yatırımcıların bu tarz saldırılarda tüm varlıklarını kaybetme riskine karşı kendini koruması gerekiyor. Bunun için varlıklarınızı bir borsada değil bir kaç farklı borsada veya cüzdanlarda tutabilirsiniz. Böylece olası bir hack saldırısında tüm varlığınızı kaybetmemiş olursunuz.