• BITCOIN
  302485,549
  % -1,87
 • ETHEREUM
  21850
  % -3,30
 • RIPPLE
  7.21
  % -4,36
 • BITCOIN CASH
  2047.24,715
  % -2,57
 • LITECOIN
  1371.07
  % -2,33
 • BNB
  5475.53
  % -6,10
 • EOS
  16.83
  % -4,52
 • TETHER
  18.64
  % 0,17

BitMEX’in Kara Para Aklama Davası Mart 2022’ye Ertelendi

BitMEX’in Kara Para Aklama Davası Mart 2022’ye Ertelendi

Kripto borsasının sahipleri, kara para aklamadaki iddia edilen rolleri nedeniyle ABD SEC’den suçlamalarla karşı karşıya.

Firma, varlığının büyük bir kısmı için dünyadaki en büyük kripto para vadeli işlem borsalarından biriydi, ancak o zamandan beri Binance ve FTX gibi platformların gelişmeleri karşısında güçlü kalamadı.

Savcıların suçlamasına göre, BitMEX’in dört kurucusunu ve yöneticisini kripto ve vadeli işlem platformlarında kara para aklamayı durdurmak için tasarlanmış kurallardan kaçmakla sorumlu tutuyor.

Davada yer savcılar, BitMEX’in bir kripto para birimi hack olayındaki gelirlerini aklamak için kullanıldığı ve İran’daki müşterilerin platformunda işlem gördüğü iddiaları da dahil olmak üzere kara para aklama ve yaptırım ihlalleri için iyi kurgulanmış bir “araç” olduğunu söyledi.

Dört yönetici de suçlamalar kamuoyuna açıklandıktan kısa bir süre sonra istifa etti. Bunlar arasında kurucu ekip, kurucu ortak ve eski CEO Arthur Hayes, kurucu ortak Benjamin Delo ve CTO Samuel Reed ile BitMEX‘in suçlamalarla karşı karşıya olan ancak henüz ortaya çıkmayan ilk çalışanı Gregory Dwyer yer alıyor.

Ekibin ve borsanın, ABD vatandaşlarının lisanssız menkul kıymetlerle ticaret yapmasına ve bunlara yatırım yapmasına izin verirken, borsalarına kara para aklamayı önleme tedbirlerini aşılamadığı ve Banka Gizlilik Yasasını ihlal etmekle ve müşterinizi tanımakla ve – ABD Adalet Bakanlığı ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) tarafından yürürlüğe konulan para aklama yasaları.

Hayes, Nisan 2021’de, Delo ise Mart 2021’de yetkililere teslim oldu. Reed, Ekim 2020’deki suçlamalardan kısa bir süre sonra tutuklandı, ancak daha sonra 5 milyon dolarlık bir kefalet ile serbest bırakıldı. Dwyer ise teslim olmadı ve saklanmaya devam ediyor.

Bu nedenle, BitMEX devam eden diğer davalarda da yer almaktadır. Geçen yıl, tüccarlar Yaroslav Kolchin ve Vitaly Dubinin, borsanın piyasa manipülasyonu ve kayıtsız ticaretle uğraştığını iddia ederek, soruşturma devam ederken bile yüksek artışların 440 milyon doların üzerinde “yağmaladığını” belirttiler.

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ