• BITCOIN/TL
  2080174,487
  % -0,15
 • ETHEREUM/TL
  102160
  % 2,36
 • RIPPLE/TL
  15.96
  % 0,22
 • BITCOIN CASH/TL
  16550.52,648
  % 4,16
 • LITECOIN/TL
  2553.49
  % 0,35
 • BNB/TL
  18204.2
  % 1,54
 • /TL
  %
 • TETHER/TL
  32.42
  % 0,21

Bitcoin’inizi Nasıl Güvende Tutabilirsiniz?

Bitcoin’inizi Nasıl Güvende Tutabilirsiniz?

Bugüne kadar 1 milyar doların üzerinde Bitcoin çalındı ve Bitcoin güvenliğinizi sağlamak bu yüzden çok önemlidir. Gereksinimlerinize bağlı olarak çok sayıda cüzdan seçeneği vardır.

Bitcoin’inizi güvende tutmak basit bir şey gibi görünebilir, ancak sayısız hırsızlık , kimlik avı saldırısı ve borsa korsanlığı oldu ve olmaya devam ediyor.

Bitcoin sahiplerinin çoğu dört ana kripto para cüzdanından birini kullanıyor: donanım, yazılım, metal cüzdanlar ve borsalar. Bazıları Bitcoin’inizi güvende tutmak için diğerlerinden daha iyidir, ancak hangi seçeneği seçerseniz seçin güvenliğinizi en üst düzeye çıkarmanın birçok yolu vardır.

Donanım cüzdanları

Bitcoin özel anahtarlarınızı güvende tutmak söz konusu olduğunda, donanım cüzdanları en güvenli seçenek olarak kabul edilir. Donanım cüzdanları, Bitcoin’inizi (ve diğer kripto para birimlerini) bir dizi olası saldırıdan korumak için tasarlanmış fiziksel güvenlik kasalarıdır ve aynı zamanda kripto para birimlerinize nispeten kolay bir şekilde erişebilmenizi ve harcayabilmenizi sağlar.

Çoğu kripto para cüzdanı gibi, donanım cüzdanları da cüzdanınızı kurtarmak için kullanılabilecek bir anımsatıcı kelimeler kullanır; bu, cihazın kendisinin kaybolması durumunda kullanılabilir. Aynı zamanda donanım cüzdanları için en büyük güvenlik açıklarından biridir, çünkü kurtarma kelimelerini kaybetmeniz ve kötü kişilerin eline geçmesi durumunda varlıklarınızı kaybedebilirsiniz. 

Yazılım cüzdanları

Yazılım cüzdanları, Bitcoin’i mobil kullanıcılar arasında depolamanın en popüler yollarından biridir, çünkü çoğu mobil cihazdan çok çeşitli kripto paraları yönetmek için kullanılabilir. Kullanıcıların Linux, macOS ve Windows’ta kendi özel anahtarlarını yönetmelerine izin veren birçok yazılım cüzdanının masaüstü sürümleri de vardır.

En popüler Bitcoin cüzdanlarından bazıları, hem masaüstü hem de mobil işletim sistemleri için kullanılabilen Electrum , Jaxx Liberty ve Exodus  yazılım cüzdanlarıdır. Ancak, en güvenli seçenekler bile donanım cüzdanlarının bazı güvenlik özelliklerinden yoksundur.

Yazılım cüzdanıyla güvenliğinizi en üst düzeye çıkarmak için, iki faktörlü kimlik doğrulaması (2FA) içeren bir tane seçmenizi öneririz. Ayrıca, virüslere, tuş kaydedicilere ve diğer kötü amaçlı yazılımlara karşı korunmanızı sağlamak da önemlidir, çünkü bunlar engellenmediği takdirde özel anahtarlarınızı ve kurtarma kelimelerinizi genişletebilir.

Metal cüzdanlar

Metal cüzdanlar, kurtarma kelimeleri, özel anahtarları ve potansiyel olarak diğer hassas bilgileri çevrimdışı olarak güvenli bir şekilde saklamak için kullanılabilen fiziksel metal plakalar veya cihazlardır. Metalden üretildikleri için, doğal olarak yanmaz ve korozyona dayanıklıdırlar, Cryptosteel ve Cypherwheel gibi bazıları da ezilmeye karşı dayanıklıdır.

Bu listedeki diğer seçeneklerin aksine, metal cüzdanlar aslında Bitcoin veya diğer kripto para birimlerini kullanmak için tasarlanmamıştır. Gizli bilgileri güvensiz bir kağıt cüzdandan daha sağlam bir şekilde saklamanın bir aracı olarak hareket ederler. En sağlam donanım cüzdanlarından bile daha dayanıklıdır ve bazılarında yerleşik anti-sabotaj mekanizmaları bulunur. Güvenli bir yerde uzun süreli depolama için en kullanışlıdır, çünkü paranıza anında erişmenizi sağlayamazlar.

Kripto para borsaları

Kripto para borsaları, fonlara anında erişim de dahil olmak üzere bunların hızlı şekilde anlık olarak alım satımını yapmanızı sağlar.  Bununla birlikte, Bitcoin’inizi saklamanın diğer yöntemleriyle karşılaştırıldığında, genellikle daha az güvenli bir seçenek olarak kabul edilir. Blockchain analitik şirketi Chainalysis’in 2019 raporuna göre, şu anda neredeyse 1 milyar dolar değerinde olan 1 milyondan fazla Bitcoin borsalardan çalındı. 

Sonuç:  Bu seçenekle arasında bizim tercihimiz, en güvenilir bulduğumuz cüzdan tipleri; metal cüzdanlar ve donanım cüzdanlarıdır.

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ