• BITCOIN/TL
  2183780,562
  % -4,56
 • ETHEREUM/TL
  106172
  % -7,05
 • RIPPLE/TL
  17.62
  % -10,41
 • BITCOIN CASH/TL
  17342.84,461
  % -11,65
 • LITECOIN/TL
  2779.44
  % -11,86
 • BNB/TL
  19186.05
  % -4,56
 • EOS/TL
  29.08
  % -20,47
 • TETHER/TL
  32.34
  % 0,09

Bitcoin Yükselişinde Fed Etkisi İddiası

Bitcoin Yükselişinde Fed Etkisi İddiası

Bitcoin’in dün gösterdiği hızlı yükselişin ardında FED tarafından yayınlanan toplantı tutanaklarının aktif bir rolü olduğu iddia ediliyor.

Bitcoin dün itibari ile yatay bir seyir ile 5200 dolar seviyelerinde işlem gördüğü sıralarda, akşam saatlerinde beklenmedik oldukça güçlü bir yükseliş ile ile 5500 dolara kadar tırmandığı görüldü. Bitcoin’in bu denli hızlı bir yükseliş göstermesi ile FED’in 19-20 Mart tarihli toplantı tutanakların yayınlanması aynı anda gerçekleşmesi oldukça dikkat çekici olarak yorumlandı. Bu rastlantı ile birlikte bazı analistler Bitcoin’deki yükselişin FED kaynaklı olabileceği yönünde çeşitli iddialar dile getiriyor.

FED Tutanakları Etkili Oldu

ZeroHedge’de konu ile ilgili yer alan haberde artışın ana nedeni olarak finansal istikrarsızlık ve artan borçluluk konusunda birtakım kaygıların bulunduğunu gösteren FED tutanakları nedeninin bir miktara olduğuna yer veriliyor.

Fed tarafından sunulan ilgili tutanaklarda “Bazı üyeler faiz görüşlerinin iki yönde de değişebileceğini vurguladıkları ifade ediliyor. Birçok üye getiri eğrisinin yataylaşmasından endişeli olduğu vurgulanıyor. Üyeler genel olarak sabırlı yaklaşımın şuan itibari ile en uygun davranış şekli olduğunu ortaya kokuyorlar. Çoğu üye harcamalardaki zayıflığın devam etmesini beklemedikleri dile getiriyor. Birçok üye sabırlı yaklaşımın devamlı gözden geçirilmesini konusunda ısrarcı bir tavır sergiliyor. Fed üyeleri, zayıf enflasyon baskılarının nedenleri üzerinde yoğun bir tartışma gerçekleştirdiler. Birçok üye artan borçluluk oranlarına vurgu yaptıkları gözlemlendi. Üyeler küresel görünüme ilişkin önemli belirsizliklere işaret etti. Bazı üyeler rezerv ihtiyacının azaltılmasına yönelik konular üzerinde tartıştılar” ifadeleri yer aldı.

Ayrıca haberde fiyattaki yükselişe Brexit’le ilgili gelişmelerin de katkı sağlamış olabileceği bildirildi. Bazı kripto para analistleri ise bu durumların oldukça kısıtlı bir etkisi olduğunu esas etkinin kuvvetli bir yükseliş beklentisinin ön artçıları olduğu ifade ediliyor.

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ