• BITCOIN
  483735,635
  % 1,91
 • ETHEREUM
  17293.32
  % 2,36
 • RIPPLE
  10.75
  % 25,38
 • BITCOIN CASH
  5480.23,560
  % 5,35
 • LITECOIN
  2001.9
  % 10,38
 • BINANCE COIN
  3874.5
  % 6,80
 • EOS
  53.14
  % 4,49
 • TETHER
  8.18
  % 0,18

Bitcoin Ticaretinde Bot ve Yapay Zeka Kullanımı Artıyor

Bitcoin Ticaretinde Bot ve Yapay Zeka Kullanımı Artıyor

Bazı kripto tüccarlarının, bitcoin gibi dijital para birimleri alım satımı için yapay zeka (AI) ve botları kullandığını çoğu kişi artık biliyorBirçok kripto borsalarında, insanların algoritmaları alıp satmayı kullanarak kalıpları izlemelerini ve pazarın geleceğini öngörmelerini sağlayan Uygulama Programlama Arayüzü (API) bulunur.

İnsanlar 70’lerde borsada ticaretinin bilgisayarlaşmasından bu yana algoritma programlarını kullanıyorlar. Algoritma ticareti borsada emirleri yerine getirmek için karmaşık matematiksel formüller ve insan gözetimi kullanır. Fakat şimdi, bu yapay zeka algoritmaları ve botlar insanların manuel yaptığı alım satımdan daha az riskle alım satım yapacak hale geldi. Birçok kripto tüccarı riski en aza indirmek veya daha çok kazanç sağlamak için bu algoritmaları kullanıyor.

Algoritma ticareti nasıl çalışır?

Son yıllarda algoritma ticareti kullanımı yaygınlaştı, 3comma, ilk ademi merkeziyetçi AI destekli alım satım botu olan Autonio gibi yazılımlar buna örnektir. Bu yazılımlar kripto para birimi pazarındaki eğilimleri analiz eder ve siparişlerin ne zaman alınacağını veya satılacağını ve uygulanacağını gösterir.Bazı AI ve bot ticaret sistemleri, bunları kullanabilmek için kodlama hakkında yoğun bilgi gerektirir. Ancak teknoloji büyüdükçe, bot ve AI kullanmak daha erişilebilir hale geliyor.

Piyasayı nasıl etkiler?

Kripto para birimlerinin fiyatını çeşitli faktörler etkilemektedir. Buna örnek olarak piyasadaki olumlu (FOMO) veya olumsuz hava gösterilebilir veya kripto para arz talep meselesi de fiyatı etkileyen faktörler arasındadır. Ancak farkedilmeyen hayati faktörlerden biri, kripto para biriminin piyasa fiyatında dalgalanma yapan ticaret botlarının kullanılmasıdır. İnsanlar, piyasanın belirli bir havasına dair bir izlenim yaratan çeşitli borsalarda eş zamanlı bir alım veya satım yapmak için botları kullanır. Ve bu durum gerçek tüccarların kararını etkiler. Kripto pazarında bot ve AI kullanımı son birkaç yıldan beri artmaktadır ve tüccarlar uzun vadeli bir stratejiyi sürdürmek için keskin dalgalanmaların ve yürüyüşün farkında olmalıdır. Birçok endüstri teknolojisi uzmanına göre, botlar ve yapay zeka bu piyasada var olmaya devam edecek. Bu duruma alışılmalı ve her yatırımcı risk yönetimini ve stratejisini yaparken bu hususu da dikkate alması gerekiyor.