• BITCOIN/TL
  1141307,414
  % 1,62
 • ETHEREUM/TL
  62520
  % 3,37
 • RIPPLE/TL
  17.94
  % 1,24
 • BITCOIN CASH/TL
  6577.95,353
  % 0,90
 • LITECOIN/TL
  2090.3
  % 0,96
 • BNB/TL
  6630.22
  % 0,26
 • EOS/TL
  20.23
  % 1,38
 • TETHER/TL
  28.9
  % -0,05

Bitcoin Madenciliği Tekrar Karlı Hale Geliyor

Bitcoin Madenciliği Tekrar Karlı Hale Geliyor

Son dönemde Bitcoin’in fiyatından yaşanan artış ve yukarı yönde ivme ile Bitcoin madenciliği tekrar cazip hale geldiği ifade ediliyor.

Ünlü kripto para piyasası analisti Alex Krüger Bitcoin fiyatının 15 Aralık 2018’de 3150 dolar ile oldukça aşağılar inmesi sonucunda Bitcoin madenciliğinin oldukça zorlaştığını hatta karlılık oranının hiç olmadığı kadar aşağı indiğini ifade etti. Fakat o dip noktadan sonra yaşanan artış sonrasında piyasada Bitcoin madencisi sayısının giderek arttığını ifade etti. Bitcoin kazmanın maliyeti ve getirisi en dip noktada iken neredeyse başa baş bir seyirde geziyordu. Şu an itibari ile Bitcoin madenciliği maliyetleri ortalama olarak 4200 dolar civarında seyrediyor. Bu anlamda 1 BTC yaklaşık 1000 dolarlık bir kar sağlaması tekrar Bitcoin madenciliğini popüler hale getirdiği görülüyor.

Bitcoin madenciliğinde elde edilen kar ülkelere göre değişiklik gösterebiliyor. Bu anlamda dünya üzerinde Bitcoin madenciliğinin yüzde 80’i Çin’de yapılıyor. Bunun ana nedeni ise bu ülkedeki elektrik giderlerinin oldukça uygun seviyelerde olması gösteriliyor. Çin Hal Cumhuriyetinin bazı eyaletlerinde bir BTC’de 2000 dolar kar sağlanabiliyor. Fakat bu durum son dönemde Çin’in aldığı önlemler ve yasla zorluklar nedeni ile gittikçe daha zor bir hal aldığı görülüyor.

Bitcoin Madenciliği İçin Çin Hükümeti Tehdidi

Çin hükümeti son dönemde kripto paraların ve madenciliğin yasaklanması noktasında kuvvetli iddialar yer alıyor. Fakat konu hakkında henüz somut adımlar atılmış değil. Bu tehdit Bitcoin hashrate’inin %90’ını olumsuz etkileyebilme potansiyeli bulunuyor. Eğer madenciler Moğolistan ya da Hong Kong’a taşınmak zorunda kalırsa Çin’deki kadar ucuz elektrik alamayacakları için karlılıkları oldukça düşeceğe benziyor.

Hashrate’in boşa çıkması Çin haricindeki ülkelerde operasyonlarını sürdüren madenciler için farklı fırsatları da ortaya çıkarabilir. Örneğin Gürcistan’da faaliyet gösteren Bitfury gibi firmalar yeni atılımlar gerçekleştirebilir. Ayrıca dünya üzerinde Hindistan ve İzlanda gibi daha uygun elektrik ücretinin olduğu ülkeler ön plana çıkabilir.

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ