• BITCOIN/TL
  2143326,555
  % -5,68
 • ETHEREUM/TL
  111856
  % -6,88
 • RIPPLE/TL
  15.36
  % -6,15
 • BITCOIN CASH/TL
  14194.74,624
  % -7,65
 • LITECOIN/TL
  2469.89
  % -5,15
 • BNB/TL
  19370.57
  % -8,22
 • EOS/TL
  21.69
  % -6,57
 • TETHER/TL
  32.27
  % -0,43

Bitcoin Halving Nedir?

Bitcoin Halving Nedir?

Kripto para piyasasında tekrar oldukça hareketli günlerin geçirilmesi ile birlikte tekrar Bitcoin Halving ile ilgili düşünceler ön plana çıkıyor.

Bitcoin’in en önemli ve tüm kripto para piyasası için en göze çarpan özelliklerinden birisi de her 4 yılda bir madencilik ödüllerinin yarıya indirilmesidir. Kripto para piyasasında bu işleme Bitcoin halving yani yarılanma adı veriliyor. Bu, yaklaşık 120 yıl içinde sıfırlanacak olan sürekli azalan, enflasyonu azaltıcı bir Bitcoin arzı olarak ifade ediliyor

Matematiksel olarak bakıldığında hiçbir sayısal tabir sonsuza kadar bölünemeyeceğinden dolayı Bitcoin Halving işlemi de sonsuza kadar sürmeyecektir. Bu doğrultuda bir Bitcoin’in en küçük birimi olan bir “satoshi” hiçbir şartta ikiye bölünmez. Şimdiye kadar Bitcoin halving tarih boyunca 2 defa gerçekleştirildi. 3 kez yapılacak Bitcoin halving işleminin 2020 yılının ortasında gerçekleşmesi ön görülüyor. Bu hesaplama matematiksel bir temele dayanıyor. Çünkü Bitcoin her on dakikada bir yeni bir blok üretmek için oluşturulmuş bir sisteme sahiptir. Yarılama sistemin sağlıklı işlemesi için bir sigorta görevi üstleniyor.

Bitcoin Halving Fiyatları Yükseltici Etki Sağlıyor

Geçmişe bakıldığında halving’in gerçekleştiği dönemlerde Bitcoin fiyatı geniş çaplı bir yükseliş gösterdiği statiksel olarak görülüyor Bu trendi hem 2012’deki hem de 2016’daki yarılanmalarda aynen yaşanmıştır. Bir yarılanmadan sonra fiyat konusu büyük bir iyimserlik söz konusu oluyor. Bitcoin’in artan kıtlığı ve dolayısıyla daha düşük tedarik; ve yarılanmanın etkisi ile daha değerli bir seviyeye yükselmesi olarak görülüyor.

Eğer ağdaki Bitcoin madenciliği gücünün büyük bir aniden durdurulursa yeni blokların çıkarılma hızı yavaşlar ve böylece ağdaki işlem hızı büyük oranda düşecektir. Bu Bitcoin yarılanma işlemi ile hem değerin korunması hem de fiyatın artması anlamda son derece etkilidir.

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ