• BITCOIN/TL
  1088952,350
  % 1,95
 • ETHEREUM/TL
  59091
  % 1,56
 • RIPPLE/TL
  17.58
  % 1,19
 • BITCOIN CASH/TL
  6429.95,335
  % -0,87
 • LITECOIN/TL
  2002.34
  % 0,75
 • BNB/TL
  6649.38
  % 1,89
 • EOS/TL
  19.5
  % 0,37
 • TETHER/TL
  28.91
  % -0,14

Bitcoin Dolandırıcısına 20 Yıl Hapis Cezası

Bitcoin Dolandırıcısına 20 Yıl Hapis Cezası

Bir Brooklyn federal mahkeme kararına göre, Jason Flack adıyla geçen Patrick McDonnell, menkul kıymetler yatırımı ile dolandırıcılık yaptığını kabul etti. McDonnell, bitcoin ticaret şirketi Coin Drop Markets’i (CDM) işleten Staten Island merkezli CabbageTech’in başındaydı.

Yatırımcılar için bitcoin, litecoin ve diğer kripto para ticareti yaparak yatırımcılara kar payı verdiğini vadeden CDM Kasım 2014 ve Ocak 2018 arasında faaliyet gösterdi ve insanları cezbederek bu platforma katılmalarını sağladı.

Yatırımcıların yatırdığı paraya karşı bir haftadan kısa bir sürede %300 yatırım geliri vaat ediliyordu. McDonnell, sahte istatistiklerle platform üzerinden insanları kandırarak bir çok kişiden önemli büyüklükte yatırımlar aldı.

Amerika Birleşik Devletleri Başsavcısı Richard Donoghue, McDonnell’in Ponzi şirketi kurduğu ve bu suçtan yargılanacağına hükmetmişti. McDonnell suçunu inkar etmeyerek, eski bir dolandırıcılık tipi olan Ponzi dolandırıcılığı yöntemi ile insanları kandırdığını itiraf etti.

Yeni yatırımcılar yatırdıkları paraları geri çekmek istediklerinde çeşitli bahanelerle geçiştiriliyordu ve sonrasında yatırımcılara hiç cevap bile verilmiyordu. Tabi sistemi ayakta tutabilmek için daha eski yatırımcılara, yeni yatırımcıların yatırdığı paralar ile ödemeler yapılıyor ve böylece sistem ayakta kalıyordu.

McDonnell, topladığı tüm paraları kaybettiği veya yiyerek bitirdiği sırada yatırımcılara hiç bir şekilde para ödeyemez oldu ve önce sosyal medya hesaplarını sildi sonrada ortadan kayboldu. Ancak şikayetler üzerine McDonnell yakalanıp mahkemeye çıkarıldı. Mahkemede onlarca kişiyi dolandırdığına hükmedilerek 20 yıla kadar hapis cezasına çarptırıldı.

 

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ