• BITCOIN/TL
  2238311,264
  % -1,55
 • ETHEREUM/TL
  114188
  % -2,83
 • RIPPLE/TL
  19.77
  % 0,06
 • BITCOIN CASH/TL
  20316,149
  % -6,00
 • LITECOIN/TL
  3140.93
  % -2,95
 • BNB/TL
  18804.68
  % 1,06
 • EOS/TL
  34.14
  % -4,30
 • TETHER/TL
  32.24
  % 0,06

Bireysel Madencilik Nedir?

Bireysel Madencilik Nedir?

Kripto para piyasasının tekrar hareketlenmesi ve yükseliş göstermesi ile birlikte bireysel madencilik yapılabilir mi konusu tekrar gündeme geliyor.

Bireysel madencilik kişilerin kendi şahsi bilgisayarlarının kullanılarak Bitcoin kazanılması işlemidir. Bu işlem özellikle Bitcoin’in ilk çıktığı zamanlarda oldukça popüler olmuş ve birçok kişi kendi şahsi bilgisayarında bireysel madencilik yaparak büyük kazançlar sağlamıştır. Fakat Bitcoin değerlendikçe ve popülerliği arttıkça bireysel madencilik için çok teknolojik ekipmanlara ihtiyaç duyulduğu için günümüzde bireysel madencilik maliyetleri kazançların çok üstünde oluyor.

Bireysel Madencilik Hala Yapılabilir Mi?

Bitcoin madenciliğinin masaüstü bilgisayarlar ve GPU’lar aracılığıyla kolaylıkla gerçekleştirildiği günler son derece uzakta kaldı. Günümüzde artan kripto para fiyatları ve teknolojisinin gelişmesi ile Bitcoin madenciliği için özel tasarlanmış çiplerin piyasaya sürülmesiyle artık bireysel anlamda Bitcoin madenciliği neredeyse durma noktasına geldiği görülüyor.

Bireysel madencilerin ise hala kendi ASIC tabanlı cihazlarıyla bir miktar para kazanmaları olası durumdadır. Fakat Bitcoin madenciliğinin yapıldığı ASIC cihazlar çalışırken çok ısınırlar ve yüksek miktarda elektik tüketiyorlar. Bu sebeple katlanılan maliyetler çok fazla olurken karşılığında kazanılan miktar ise çok daha az oluyor. Yani bu anlamda bireysel madencilik ile uğraşanlar BTC fiyatları bu seviyelerde kaldıkça zarar edeceklerdir.

Bireysem madencilik yapan kişilerin en önemli dayanak noktası ise ileride BTC fiyatlarının katlanılan maliyetten çok daha fazla olacağını düşünmesidir. Bu anlamda Bireysel madencilik yapan kişiler bunu bir anlamda yatırım olarak görmektedir. Günümüzde büyük dev şirketler ve bulut madenciliği hizmeti sunan şirketler arayıcılığı ile             Bitcoin madenciliği yapılıyor. Hatta bazı ülkelerde elektrik fiyatlarının daha uygun olması sebebi ile günümüzde bireysel madenciliğin o ülkelerde daha yaygın olduğu görülüyor. Eğer ön görüler tutarsa bireyse madencilik tekrar eski günlerine dönebilir.

 

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ