• BITCOIN
  445004,212
  % 1,88
 • ETHEREUM
  30624
  % 2,17
 • RIPPLE
  7.74
  % -0,14
 • BITCOIN CASH
  2540.87,421
  % -0,28
 • LITECOIN
  1772.74
  % -0,38
 • BNB
  5886.56
  % 1,45
 • EOS
  20.71
  % 0,33
 • TETHER
  18.81
  % -0,07

Biden Yönetimi Kripto Yönetmeliğini Tartışıyor

Biden Yönetimi Kripto Yönetmeliğini Tartışıyor

Biden yönetiminin, yatırımcıları korumak ve yasadışı işlemleri önlemek amacıyla kripto piyasasının denetimini artırmak istediği bildiriliyor. Beyaz Saray yetkilileri, milletvekilleri ve merkez bankacıları, kripto varlıklarının son fiyat dalgalanmaları arasında kripto para birimi düzenlemesi hakkında birkaç toplantı yaptı.

Washington Post Salı günü bildirdiğine göre, Biden yönetimi, milletvekilleri ve merkez bankacıları kripto piyasasındaki son oynaklık nedeniyle çok sayıda toplantı düzenlediler.

Beyaz Saray yetkilileri, Hazine Bakanlığı tarafından bu ayın başlarında kripto para birimlerinin oluşturduğu riskler hakkında bilgilendirildi, yayında konuya aşina iki kişi yer aldı. Para Birimi Denetleme Bürosu (OCC) ve Tüketici Mali Koruma Bürosu (CFPB) dahil olmak üzere federal düzenleyiciler de işin içinde yer aldı.

Biden yönetiminin yetkilileri, kripto para birimlerinin yasadışı veya terörizm faaliyetlerini finanse etmek için kullanılıp kullanılamayacağı gibi kripto para birimi piyasasıyla ilgili potansiyel “boşlukları” inceliyorlar.

Ayrıca, kripto para birimi satın alan ortalama perakende yatırımcıları için bazı korumaların gerekli olup olmadığını da tartıştılar.

Hazine Bakanlığı geçtiğimiz günlerde Biden’in vergi kaçakçılığını önlemeye yönelik daha kapsamlı bir çabanın bir parçası olarak işletmelerin 10 bin dolardan fazla kripto işlemlerini İç Gelir Servisi’ne (IRS) bildirmelerini gerektiren vergi teklifini açıkladı .

Federal düzenleyiciler şu anda kripto piyasasındaki oynaklığı daha geniş finansal piyasa istikrarı için bir tehdit olarak görmüyor, ancak risklerin izlenmeye değer olduğuna inanıyor.

Yönetim yetkilileri, yatırımcıların “gönüllerinin içeriğine göre dogecoin” yapmalarına izin verirken kripto gözetiminin artırılıp artırılamayacağını tartışıyorlar.

Soyutta her türlü risk ve dikkat edilmesi gereken şeyler olduğunun farkındadırlar, ancak yine de büyük ölçüde bekle ve gör duruşundadırlar.

Bu arada, merkez bankası yetkilileri ve kongre milletvekilleri, kripto pazarını önemli ölçüde değiştirebilecek politikalar hakkında daha sık konuştular. Meclis, Senato’ya gönderilen ve federal düzenleyicilere kripto para birimi kurallarını incelemeleri ve açıklığa kavuşturmaları için talimat veren iki partili yasayı kabul etti. Bitcoin News Çarşamba günü, federal düzenleyicilerin bu hedefe ulaşmak için birlikte çalıştığını bildirdi. Federal Rezerv Denetimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Randal Quarles’a göre, bu konu “yüksek öncelikli”.

Son piyasa istikrarsızlığı, bitcoin madenciliğinin çevresel etkisi de dahil olmak üzere kripto para birimi ile ilgili mevcut endişeleri artırdı. Hükümet yetkilileri ayrıca kripto para biriminin suçluların tespit edilmeden para transfer etmesini kolaylaştırdığını düşünüyor.

 

Obama yönetiminde kıdemli bir ekonomist olan Jason Furman, haber kaynağı tarafından şu sözlerle aktarıldı:

Keşke bunu on yıl önce 2 trilyon dolarlık bir canavara dönüşmeden önce boğmuş olsaydık. Dijital para birimlerinin tümü eksidir ve artıları yoktur – çevre, suç, dalgalanma, habersiz yatırımcılardan yararlanma. Herhangi bir faydası olsaydı, tartışabilirdik. Ama hiçbir faydası yok.

Bu arada, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) yeni başkanı, daha fazla yatırımcı korumasına ihtiyaç duyulduğunu ve kripto borsalarının daha fazla düzenlemeye ihtiyacı olduğunu söyledi. Geçen hafta Kongre’den bu konuya ağırlık vermesini istediğini açıkladı. Ancak Kongre Üyesi Jim Himes, Kongre’nin kripto para birimi konusunda harekete geçmeye hazır olmadığını ve ona göre yakın zamanda Kongre tarafından kripto kaydı yapılmayacağını söyledi.

ABD Hazinesi Piyasalar Odası’nın eski direktörü ve şu anda Piyasalar Politikası Ortakları’nın müdürü olan John Fagan, Biden yönetiminin kara para aklama, vergi kaçakçılığı ve yatırımcı korumasından kaynaklanan sorunlara odaklanarak kripto para birimi sorunlarına bakma olasılığının yüksek olduğunu söyledi. Hazine’nin ilk iki konuya, SEC’in ise ikincisine odaklanmasını bekliyor.

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ