• BITCOIN/TL
  2111720,389
  % 3,19
 • ETHEREUM/TL
  116876
  % 5,84
 • RIPPLE/TL
  20.38
  % -0,24
 • BITCOIN CASH/TL
  14098.53,179
  % -2,69
 • LITECOIN/TL
  2837.31
  % -0,76
 • BNB/TL
  13243.78
  % 0,01
 • EOS/TL
  35.21
  % 1,26
 • TETHER/TL
  31.61
  % 0,38

Basel Komitesi: Bitcoin’in Büyümesi Bankacılık Sektörü İçin Risk Oluşturuyor

Basel Komitesi: Bitcoin’in Büyümesi Bankacılık Sektörü İçin Risk Oluşturuyor

Basel Komitesi, Bitcoin ve kripto para sektörünün büyümesi küresel bankacılık sistemi için kötü bir işaret olarak yorumlandı. (Basel; gelişmiş ülkelerin Merkez Bankaları tarafından kurulan BIS, 1974 yılında kısa adı Basel Komitesi olan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Komitesi oluşturmuşlardır. Amacı bankaların uluslar arası standartlarda çalışmalarını sağlamaktır.)

Bankacılık denetim komitesi, yüksek derecede oynak ve risk sergilemesine rağmen kripto para varlıklarının popüler hale geldiğini söyledi. Komite, yeni finansal araçların olgunlaşmamasına rağmen, yine de bankalar için birçok risk sunduğunu belirtti. Likidite, kredi, piyasa, operasyonlar (sahtekarlık ve siber tehditler dahil), kara para aklama, terörist finansmanın yanı sıra yasal ve itibar riskleriyle ilgili tehditlerdi.

Bültenden alıntılar:

“Kripto para piyasası küresel finansal sisteme kıyasla küçük kalırken ve bankalar şu an [en az] doğrudan risk almasına rağmen Komite, kripto varlık ticaret platformlarının ve yeni [ticari] ürünlerin büyümesinin devam ettiği görüşünde. Kripto varlıklarıyla ilgili olarak, finansal istikrar endişelerini artırma ve bankaların karşılaştığı riskleri artırma potansiyeli var.”

 

Bitcoin aktivistleri, sanal para birimini sözde “yolsuz bankacılık sistemine” karşı bir mesih olarak kullanıyor. Merkezi olmayan bir varlık teknolojisinin, serveti, yalnızca baskı yaparak para yaratabilecek normal bir bankadan daha eşit ve açık bir şekilde dağıtacağına inanıyorlar.

İnsanlardaki inanç ve algı kripto paraların “finansal devrim” gerçekleştirmesine yol açabilir. Amaç, küresel mali rezerv olan ABD Doları’nın, arzını sınırlı ve metodolojik bir varlıkla değiştirmeyi amaçlıyor. Eğer daha fazla insan kripto paraya inanır ve nakitlerini buraya yönlendirirse, matematiksel olarak kıt bir varlık için devlet tarafından verilen parayı bırakacaklarsa, sonunda kurulan finansal sistemleri devalüe edebilir.

Ancak, mevcut para sistemi ve bankacılık sektörü karşıtı duruşlarına rağmen, kripto para birimleri olan kişilerin çoğu spekülatördür. Kripto yatırımlarından maksimum kar elde etmek istiyorlar. Basel Komitesi, kripto sahiplerinin kurulan etkin bir finansal sistemle bağlantı kurma konusundaki etkileşimi konusunda endişeli. Onlara göre, kripto para piyasalarında düzenlemelerin olmaması ve aşırı fiyat dalgalanması bu yeni pazarlarla iş yapan bankalar için risk oluşturmaktadır.

Basel komitesi, kripto varlıklarının mevcut sistem için gelecekte daha fazla risk oluşturmasını engellemek amacıyla bankalara kapsamlı analizler yapmalarını tavsiye etti.

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ