• BITCOIN/TL
  2154695,200
  % -0,77
 • ETHEREUM/TL
  115194
  % -0,85
 • RIPPLE/TL
  16.38
  % 1,60
 • BITCOIN CASH/TL
  13571.89,430
  % -3,84
 • LITECOIN/TL
  2542.71
  % -2,40
 • BNB/TL
  19552.35
  % -1,16
 • EOS/TL
  20.59
  % -4,57
 • TETHER/TL
  32.75
  % 0,08

Bankalar ve Kripto Para Piyasası Bir Bütün Olarak Çalışmak Zorunda

Bankalar ve Kripto Para Piyasası Bir Bütün Olarak Çalışmak Zorunda

Bankacılık kurumları ve kripto para birimi arasındaki koordinasyon hala belirsizliğini koruyor. Kripto borsaları kimliklerini kaybetmekten korktukları için bankalardan çekinirler fakat diğer yandan bankalardan ayrılmaları da imkansızdır.

JP Morgan’ın e-ticaret bölümü başkanı Ron Karpovich’e göre, kripto sektörü para transferlerinde bankacılık kurumlarına bağlı olacak. Aynı şekilde, bankalarda gerçekleşen ödeme sistemini geliştirmek ve hızlandırmak için finansal kurumlarda blockchain kullanılabilir. 

Forbes raporuna göre 2 milyardan fazla kişi bankacılık kurumlarını kullanmıyor fakat 5 milyar insan akıllı telefon kullanıyor. Bu, 5 milyardan fazla insanın, dijital para birimleri ve blok zinciri teknolojisini kullanarak telefonlarını kullanarak işlem yapmalarının çok kolay olduğu anlamına gelir. Ve blockchain teknolojisi güvenli, şeffaf, ucuz ve hızlı.

Kripto para, kullanıcıların dijital cüzdanlara, bir düzenleme tabanına ve kontrol yapısına sahip olmasını sağlar. Bazı ileri görüşlü insanlar, mobil firmaları bankacılık sistemleriyle bir araya getirme konusunda harika bir fikir edindiler; bu sayede bankalar kripto dahil çeşitli servislere sahip olacak.

Kripto endüstrisi hala gelişmekte olduğu için, bir çok merkez bankası ve diğer bankalar kripto paraları değersiz, riskli ve işe yaramaz görüyorlar. Blockchain teknolojisini ise kripto paralardan hariç tutuyorlar çünkü bir çok hükümet blockchain tabanlı çözümler üretmeye başladı bile.

Bazı ülkeler ise kripto paralar için çeşitli önlemler almaya devam ediyor. Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Ripple (XRP) ve diğer büyük kripto para birimleri de dahil olmak üzere dijital varlıkları kullanarak hiçbir iş yapmamalarını söyleyen hükümetler bile mevcut. Örneğin, bu yılın Ocak ayında, Hindistan Merkez Bankası , kullanıcılarını dijital para birimleriyle işlem yapmaktan vazgeçmeye zorladı. 

Bankacılık sektörü kripto paralara mesafeli bir yaklaşım sergilerken diğer yandan blockchain teknolojisine sıcak bakıyor ve bir çok banka bu alanda işbirlikleri ve çalışmalar yürütüyor. Çünkü mevcut kripto para piyasası çok spekülatif bir yapıya sahip olduğundan dolayı gerçek bir para birimi olması çok zor görülüyor. Sadece yatırım aracı olarak kullanılabileceği, gerçek bir para birimi olarak kullanılması güç olduğu söylemleri haklı görülüyor. Fakat bankalar için çözüm aslında basit ve bunu ilk olarak JP Morgan başlattı. Blok zincir tabanlı stabil kripto para birimi çıkartacaklar. Tıpkı Tether(USDT) gibi. Zamanla diğer bankalarında bu tarz dijital paralar oluşturması kaçınılmaz.

 

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ