• BITCOIN/TL
  1117843,655
  % 2,57
 • ETHEREUM/TL
  60727
  % 3,52
 • RIPPLE/TL
  17.73
  % 1,78
 • BITCOIN CASH/TL
  6519.57,673
  % 1,47
 • LITECOIN/TL
  2060.98
  % 2,54
 • BNB/TL
  6634.12
  % 0,90
 • EOS/TL
  19.77
  % 1,47
 • TETHER/TL
  28.95
  % 0,26

Avustralya’da İki Bitcoin Borsası Uyuşturucu Bağlantısı Nedeniyle Kapatıldı

Avustralya’da İki Bitcoin Borsası Uyuşturucu Bağlantısı Nedeniyle Kapatıldı

Avustralya finansal istihbarat kuruluşu (AUSTRAC) iki bitcoin borsasını uyuşturucu satışıyla bağlantısı olduğu gerekçesiyle kapattı ve operasyon düzenledi.

27 Yaşındaki Bulleen’in tutuklanmasının ardından yapılan incelemeler ve araştırmalar sonucunda Bitcoin borsasını uyuşturucu ticaretinde ödeme aracı olarak kullandıkları tespit edildi. Avustralya’nın Melbourne vilayetinde gerçekleşen olayda suçlunun tüm varlıklarına el konuldu.

Avustralya polisinin yaptığı baskınlarda Bulleen’e ait lüks taşıtlar, nakit para ve kripto parayla ilgili eşyalara el konuldu. Kanıt olarak polisin ele geçirdiği metamfetamin, kokain, ketamin içeren 30 kiloluk uyuşturucu maddeler ele geçirildi.

Polis kamuoyunda yaptığı açıklamada;

27 yaşındaki gencin uyuşturucu madde ithali, kullanımı ve satışı için karanlık ağ örgütü kurma, para trafiğini yönetmek için bitcoini kullanması kesin ve net kanıtlar elde edilerek tutuklandığını açıkladı.

Ayrıca (CACT) tarafından açıklanan bir bilgide toplamda 2 Milyon dolar değerinde malvarlığına el konulduğu söylendi.

Kripto Para Borsalarına Uyarı

AUSTRAC’ın baş yöneticisi Dr. Nathan Newman, uyuşturucu çetelerine, kara para aklamak için kripto para sistemini kullansalar dahi bunlarla mücadele edebilecek kapasitede olduklarını şu şekilde açıkladı;

“AUSTRAC’ın rolü, Avustralya’nın finansal sisteminde suç sayılacak işlemleri yapmasını caydırmak ve engellemektir ve makul bir uzlaşma riskinin olduğu yerlerde hızlı harekete geçiyoruz. İki işletmen faaliyetlerini askıya alma kararımız, artık yasal olarak işlemlerine devam edemeyecekleri anlamına geliyor. ”

Dr. Nathan Newman kripto para borsalarına uyarıda bulunarak kullanıcı işlem hareketlerini kayıt altına almalarını ve yüklü işlemleri bildirmeleri gerektiğini söyledi.

Aynı zamanda, soruşturma şimdi tutuklanan 27 yaşındaki adamın uyuşturucu satın alan insanlara doğru ilerleyebilir. Dikkatsizlerse, AFP hala bitcoin işlemlerini halka açık hesaplarına kadar izleyebilir. Sonuç olarak, Bitcoin gizlilik odaklı değildir ve bir çok küresel uygulayıcı kurumun da inandığı gibi, karanlık ağda kullanımı oldukça fazla abartılmaktadır.

_________________________

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Metaverse coinlerinin yer aldığı fırsatlarla dolu Gate.io borsasına %10 komisyon indirimli üye olmak için tıklayın.

YORUMLAR YAZ